Obézní Santa Claus propaguje podle lékaře nezdravý životní styl

Přidáno: 19.12.2009 | Autor: TASR | Přidal: rookie

Santa Claus by měl zhubnout, omezit pojídání sladkostí a pití alkoholu, jakož i vyměnit své soby se saněmi za kolo, aby se tak stal zdravějším příkladem pro děti. Tvrdí to lékařský odborník z přední australské univerzity Monash University.

 

santasanta

Podle doktora Nathana Grilla současná image Santy propaguje obezitu, nebezpečnou jízdu pod vlivem alkoholu a všeobecný nezdravý styl života. Správné by bylo, kdyby byl zobrazován bez kulatého břicha. Grills to píše v článku "Santa Claus: Vyvrhel veřejného zdravotnictví?", který vyšel v předvánočním vydání časopisu British Medical Journal.
     
Santa není zábavný chlapík, který šíří štěstí, ale je agentem globálního kapitalismu s potenciálem poškodit miliony životů, varuje lékař. Poukazuje přitom na nestoudným materialismus a pohrdání základní hygienou ze strany oblíbené vánoční postavy.
     
Grills upozorňuje, že povědomí o Santovi je téměř univerzální, přičemž jeho "buclatý a sedavý imidž" vytváří dojem o shodě obezity s bodrostí a veselou náladou. "Vzhledem k jeho slávě, má Santa značný potenciál ovlivnit individuální a společenské chování - a to ne zrovna v dobrém," varuje.
     
Tím, že Santa Claus řídí své sáně jakýmkoli směrem - a pije v domech, které navštěvuje - není Santa jen nezodpovědným řidičem, ale přímo "environmentálním vandalem". Jelikož bývá občas vykreslený s dýmkou či cigaretami, propaguje navíc také kouření.
     
Lékař připomíná, že původní idea svatého Mikuláše spočívala v obdarovávání a štědrosti. "Není to o Santovi, který je šéfmanažerem marketingu Coca-Coly," konstatoval Grills.

"Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo další šíření zpráv, fotografií a záznamů ze zdrojů TASR je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu TASR porušením autorského zákona "

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Jogurt, lék v kelímku

Komentáře