Velkoformátové fotografie Jiřího Turka na zámku Mělník

Přidáno: 25.10.2011 | Autor: TASR | Přidal: rookie

Známý fotograf Jiří Turek do 31. října vystavuje v prostorách zámku Mělník umělecké reportáže ze světových metropolí. Jde o výběr velkoformátových fotografií z unikátního projektu cityLAB, který byl veřejnosti poprvé prezentován v polovině letošního roku v Leica Gallery Prague a v ulicích Prahy.

 

krakowkrakow

S výraznými emotivními fotografiemi Jiřího Turka do dobových interiérů mělnického zámku vstoupila dynamická současnost. Paříž, Londýn, Berlín, Vídeň, Amsterdam, Petrohrad.... Jiří Turek fotografuje lidi na ulicích, snaží se zachytit atmosféru města, chce, aby fotografie lidi oslovila a připomněla známá místa a vlastní emoce a prožitky s tím místem spojené.

 

Instalacemi v Praze a Mělníce projekt cityLAB nekončí. Autor chce ve fotografování měst pokračovat, dokud v nich bude možné nalézt a zachytit jejich specifickou atmosféru a náladu, která podléhá a mizí s postupující globalizací.

 

Výstava fotografií Jiřího Turka cityLAB je v zámku Mělník přístupná každý den od 9.30 do 17 hodin.

JIŘÍ TUREK


Jiří Turek se narodil v Praze v roce 1965. Studoval na Institutu výtvarné fotografie a svou profesionální kariéru začal v roce 1990 jako fotožurnalista MF Dnes. Jako reportér doprovázel prezidenta Havla po celém světě a podával zprávy o průběhu válek v Bosně a Hercegovině a v zemích bývalého Sovětského svazu. V roce 1995 se stal editorem magazínu MF Dnes a specializoval se na portrétní a módní fotografii.
Od roku 1998 je na volné noze a stal se  jedním z nejuznávanějších portrétních fotografů v zemi.

 

Portrétoval světové ikony jako jsou Rolling Stones, David Bowie, Luciano Pavarotti, Lou Reed, Sting a mnoho dalších. Fotografuje titulní strany, módní editorialy - spolupracuje s časopisy typu Elle, Maxim či Harper's Bazaar. Pro hudební vydavatelství vytváří obaly CD. Jiří Turek je také známý díky fotografiím pro velké reklamní kampaně klientů jako Finlandia Vodka, T-Mobile, Aegon, Vodafone, Oriflame, Škoda Auto, Raiffeisen Bank... Věnuje se také pedagogické práci, v letech 2002 až 2004 učil na Slezské univerzitě v Opavě a nyní  vede fotografické workshopy pořádané Leica Gallery Prague a semináře organizované sdružením South Moravia Photoworkshop, kterého je spoluzakladatelem.

 

V letech 2002 až  2006 žil a pracoval v New Yorku, kde pokračoval ve své práci pro magazíny a reklamu. Věnuje se volné tvorbě, ve které se vrací k původním reportážním základům a černobílé fotografii, hlavně k různým „zapomenutým" technikám, především technologii „lithprints". V roce 2006 měl výstavu v prestižní Leica Gallery New York, která obsahovala soubor emotivních reportáží z NY a „fashion na pomezí aktu". Na tuto výstavu navázala výstava v Leica Gallery Prague v roce 2008, v Habitat Centre v New Delhi v Indii a výstavy v Jižní Korei, Soulu a v Tegu. Outdoorová výstava k projektu cityLAB se konala od května do srpna 2011 v Leica Gallery Prague a v ulicích Prahy.

 

Jiří Turek získal několik prestižních ocenení včetně 1. ceny Art and fashion na Czech Press Photo (1998, 1999) a tří cen v soutěži o nejkreativnější českou reklamu Louskáček (2001 a 2007 za nejlepší reklamní fotografii: T - Mobile Click a Linka bezpečí, 2010 za kampaň „Vánoce s Chuckem 2010").

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře