Záznam baletního představení kouzelné pohádky míří do českých kin

Přidáno: 22.01.2012 | Autor: TASR | Přidal: rookie

V zimních měsících rozehřeje dospělé i dětské diváky pohádkový balet Popelka z Birminghamského královského baletu. Záznam tradičního pohádkového příběhu, který uvede v průběhu ledna a února 9 kinosálů v České republice, je úspěšnou inscenací nejslavnějšího současného britského baletního choreografa Davida Bintleyho.

 

PopelkaPopelka

Úhelnou součástí inscenace je fantastická scéna a kostýmy Johna Macfarlena, dvorního designéra Jiřího Kyliána. V roli Popelky snící o štěstí uvidíme Elishu Willis a jako prince Iaina Mackaye.   


Popelka Davida Bintleyho okouzluje malé i velké

Balet Popelka (2010), který si svým kouzlem podmaňuje malé i velké diváky, vytvořil dlouholetý šéf Birminghamského královského baletu a jeden z největších britských choreografů současnosti David Bintley u příležitosti 20. výročí vzniku souboru. David Bintley je ve své tvorbě zásadně ovlivněn Sirem Fryderykem Ashtonem, a proto je považován za choreografického pokračovatele anglického stylu. V baletu na melodickou hudbu Sergeje Prokofjeva (1945) ožívá tradiční pohádkový příběh dívky Popelky, která přesto, že zažívá od macechy a sester jen samé ústrky, si zachová čistou duši a její sen o lásce a štěstí dojde prostřednictvím kouzelné víly a skleněného střevíčku naplnění.   


              Svižné vyprávění, úchvatný design a něžné srdce.

                              Zeo Anderson, The Independent
 


DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Královský  balet, Birmingham

Soubor se historicky vyvinul z Královského baletu Sadler's Wells, který je druhým souborem originálního Královského baletu v Londýně. Evolucí se stal samostatným originálním souborem a v roce 1990 se přestěhoval do Birminghamu už pod novým názvem. Jeho slavným uměleckým ředitem byl řadu let Sir Peter Wright. David Bintley je jeho uměleckým ředitelem od roku 1995. 


David Bintley (*1957)

Jeden z nejúspěšnějších britských choreografů současnosti. Studoval v baletní škole při Královském baletu, aby se stal jako člen Královského baletu Londýn jedním z nejlepších charakterních tranečníků své doby. Již od mládí projevoval velký talent pro choreografii, byl zásadně ovlivněn Fryderykem Ashtonem (mají narozeniny ve stejný den), a je proto považován za nositele anglického stylu v naší generaci. Vytvořil řadu velmi úspěšných baletů (Labuť z Tuonely, Tombeaux, Příběh vojáka, Sněhová královna, Still Life at the Penguin Café, Edward II). Několik let byl rezidentním choreografem Královského baletu Londýn. Od roku 1995 je uměleckým ředitelem Královského baletu Birmingham, který vede od úspěchu k úspěchu. 


O projektu Balet v kině

Přímé přenosy baletů  kombinují špičkové taneční umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové  rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Prvním přenosem byl složený večer Les Ballets Russes z Pařížské opery v roce 2009. V současnosti na projektu participuje více než 20 kin v České a Slovenské republice. 


Aerofilms přináší  to nejlepší v baletu z Východu i Západu!

Držitelem licence na přímé  přenosy a projekce Bolšoj baletu z Moskvy, Královského

baletu v Londýně a Mariinského baletu do České republiky je distribuční společnost Aerofilms. 


Podrobné informace o přenosech a participujících kinech naleznete na www.baletvkine.cz.  Press kontakt: Lucie Rozmánková (tel: 774 692 320; lucie.rozmankova@aerofilms.cz); fotografie ke stažení na http://aero.capsa.cz, přístupové heslo na vyžádání  
 

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře