Nickyho rodina - vzdělávací projekt pro základní a střední školy

Přidáno: 22.01.2012 | Přidal: rookie

Na základních a středních školách v novém roce pokračuje realizace interaktivního projektu Nickyho rodina. Inspirací k jeho vzniku se stal mimořádný ohlas filmů o Nicholasi Wintonovi, který před vypuknutím II. světové války zachránil 669 českých a slovenských dětí, u mladých lidí na celém světě.

 

WintonWinton

„Projekt Nickyho rodina chápeme jako úvod do dobrovolnictví.  Je běžné, že na školách v USA nebo v západní Evropě je praktická výuka dobrovolnictví součástí školních osnov. Studenti jsou ve své podstatě rebelové a hledají to, co je v životě důležité, nechtějí podlehnout dogmatům, nechtějí žít životy druhých a právě ve skutku sira Wintona cítí opravdovost, smysl a chtějí pro druhé vykonat něco podobně nezištného," vysvětluje autor projektu, režisér filmu Nickyho rodina Matej Mináč.

 

Za účasti autorů, několika zachráněných Wintonových dětí, studentů a pedagogů bude vzdělávací projekt Nickyho rodina 12. ledna prezentován v Poslanecké sněmovně PČR. V rámci prezentace se uskuteční slavnostní křest knihy Nickyho rodina - největší rodina na světě, která je bezplatně distribuována na stovky škol v celé ČR.

 

„V rámci projektu jsme se rozhodli udělat vše, aby ve chvíli, kdy jsou studenti po zhlédnutí filmu Nickyho rodina dojatí a nadchnou se příběhem, abychom jejich zájem podpořili. Našim ideálem je, aby nadšení vyústilo v konkrétní činy. Projekt je koncipován jako dlouhodobý, přáli bychom si, aby jím prošla celá současná mladá generace v České republice," říká Matej Mináč. A jaké konkrétní aktivity se žákům nabízejí? Mohou se stát detektivy a hledat dosud nenalezené Wintonovy děti ve světě. Mohou se stát spisovateli, filmaři, reportéry, divadelníky a zachytit osudy již známých 275 Wintonových dětí a vytvořit tak databanku příběhů na webových stránkách, ze kterých budou moci čerpat celé generace. Jak ale zdůrazňuje Matej Mináč, nejdůležitějším činem je pomoc druhým: „Každý může pro druhého změnit svět k lepšímu a my chceme na webové stránky projektu umístit co nejvíce dobrých skutků mladých lidí. Protože každý skutek, malý či velký, může inspirovat okolí k akci a vytvořit řetěz dobra." Děti a studenti mohou prostřednictvím webových stránek www.wintonfilm.com, facebooku, skype, e-mailu i telefonu přímo komunikovat se specialisty.

 

Projekt je uskutečňován pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslavy Němcové a ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše. „Chci poděkovat především Miroslavě Němcové, která mě na začátku vyzvala k realizaci tohoto vzdělávacího projektu, převzala nad ním záštitu a sama pořádala doplňkové projekce, na kterých ještě stihla dětem osobně prezentovat Wintonův příběh. Na moji otázku, proč to při mnoha svých dalších povinnostech vlastně dělá, odpověděla jednoduše: Protože je to důležité," uzavírá Matej Mináč.

 

Poslední z „Wintonovských"  filmů Mateje Mináče Nickyho rodina měl premiéru v lednu loňského roku v Praze a stal se nejnavštěvovanějším dokumentárním filmem v českých kinech za rok 2011. Od té doby sbírá prestižní festivalové ceny, např. cenu diváka na Karlovarském filmovém festivalu nebo cenu za nejlepší dokumentární film na Montreal World Film Festival. V současné době je Nickyho rodina uváděna v australské a americké kinodistribuci a čeká ji promítání na dalších třiceti světových festivalech - v lednu na Santa Barbara Film Festival a filmový festival ve Philadelphii. V dabovaných verzích film odvysílají německá ARD, belgická RTBF a další renomované TV kanály.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře