text

Stephen King na plátnech kin

Přidáno: 06.11.2007 | Autor: IvanKucera | Přidal: marcel13

Povídku „1408" (pokud vám číslovka nic neříká, ať si ti pověrčiví z vás vypočítají, kolik je 1 + 4 + 8) napsal Stephen King v podstatě omylem; pár úvodních stran původně stvořil jen jako „ukázku" toho, jak se píše literární dílo; konkrétně ji připravil jako bonus pro čtenáře jeho kvazi-životopisu „O psaní - Memoáry o řemesle".
14081408
Jednoduchý, ale zábavný strašidelný příběh na téma duchařských historek mu však nedal spát - až ho musel dokončit. Ačkoliv je výsledkem „jen" povídka, kontroverzní producenti Bob a Harvey Einsteinovi najali ne velmi známého švédského režiséra Mikaela Håfströma (Duch jezera, Vykolejení), aby dílo adaptoval do polohy celovečerního filmu. S úlohou poprat se na prostoru hodiny a půl s mělkou povídkovou linií dostali scénáristi Matt Greenberg (Halloween: H20), Scott Alexander (Ed Wood) a Larry Karaszewski (Lid versus Larry Flint), což nezní nezajímavě.

Herec John Cusack, který se s Kingem setkal ještě jako mladíček ve druhé polovině 80. let v milovaném melodramatu Při mně stůj! a kterého, jako fanouška hororů přitahují temnější žánry (Identita), ztělesňuje Mikea Enslina, autora knižních publikací, ve kterých vypráví o svých návštěvách široko daleko proslavených strašidelných místech. On sám, přestože ve skříni ukrývá nejednu kostru, na tyto báchorky ale nevěří a aby se jeho knížky prodávaly, pro jistotu je sem-tam přibarvuje. Už první setkání s ředitelem luxusního hotelu Delfín, šťavnatě ztělesněným spolehlivým Samuelom L.Jacksonom (Hadi v letadle), mu má napovědět, že pokoj číslo 1408 je možná opravdu prokletý; počet podivných úmrtí, které se tu v minulosti odehrály, je zarážející. Přesto všechno se nevěřící Tomáš v pokoji ubytuje...

Není třeba to zakřiknout, zdá se ale, že King (*1947) dostává na stará kolena konečně dárky v podobě kvalitnějších adaptací nejen svých „ambiciózních" dramat (Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle), ale i své největší lásky, hororové tvorby. Dosavadní adaptace tohoto jeho „žánrového díla" dopadly v tom lepším případě solidně (povídkové Kočičí oko, Cujo), v tom horším případě jako Sleepwalkers, a jen velmi zřídka však jako Osvícení (r. Stanley Kubrick). Těžko mluvit o tom, že Hollywood po desítkách let našel ten správný klíč na odemknutí tajných komnat, kde se ukrývají kvalitní horory podle Kinga, snad si to můžeme vysvětlit tím, že tínejdžerské vyvražďovačky a japonské šoky ( a jejich americké remakey) definitivně vyšly z módy - ale filmového diváka je třeba nadále zásobovat horory! 1408 a blížící se kingovský horor The Mist (v režii Franka Darabonta!) napovídají, že někteří američtí režiséři a producenti se přestali stydět (bylo načase!) natáčet „jen" horory a do těch právě natáčených míní vložit všechny svoje dosavadní zkušenosti a ambice.

O The Mist budeme informovat už velmi brzy.

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře