text

Letošní Colours of Ostrava rozezní slavný zpěvák, písničkář a skladatel Rufus Wainwright

Přidáno: 23.03.2012 | Autor: TASR | Přidal: rookie

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, který se koná od 12. do 15. července v novém unikátním areálu Dolní oblasti Vítkovice, uvede další velkou koncertní premiéru: vůbec poprvé u nás zde vystoupí slavný zpěvák, písničkář a skladatel Rufus Wainwright.

 

RufusRufus

Rufus Wainwright je držitelem mnoha kanadských hudebních cen Juno Awards, byl nominovaný na Grammy i Brit Awards, často koncertoval s Lou Reedem, Laurií Anderson, Stingem, Marianne Faithfull, Tori Amos nebo s Jeffem Buckleym, jemuž věnoval jímavou skladbu Memphis Skyline. Obdivem k Rufusovi se netají ani Morrissey s Alanis Morissette. Kromě mnoha desek se proslavil i tím, že nahrál skladby k řadě známých filmů - Zkrocená hora, Shrek, Moulin Rouge!, Jmenuji se Sam, Robinsonovi, Zoolander nebo Leonard Cohen: I'm Your Man. Složil také hudbu k baletu, taneční inscenaci nebo k představení režiséra Roberta Wilsona. Je dlouholetým kamarádem Antony Hegartyho (Antony and the Johnsons). „Proto projevil přání se s ním na Colours of Ostrava potkat," podotýká Zlata Holušová, ředitelka festivalu.

 

„Rufus Wainwright předkládá za klavírem nebo s kytarou písně vymykající se běžným měřítkům. Dokáže být folkově intimní, extrovertně rockově rozdrásaný i opulentně rozmáchlý se smyčci a dechy, málem jako v jeho milované opeře. S trýznivým tenorovým hlasem a existencionalistickým básněním vymýtá osobní démony, pere se za lásku, rýpe do společnosti a nachází odvahu přiznat si vlastní přešlapy," líčí jeho styl Zlata Holušová. „Ambiciózní jako Sufjan Stevens, extravagantní jako Ludvík XIV, ale především originální písničkářská hvězda dnešních dnů," dodávají v New York Times, kde také nejvýstižněji popsali Rufusovu hudbu: barokní pop.

 

Netají se také tím, že je gay a svojí podporou lesbické a gay kultury a soužití. O to více překvapil celý svět, když loni v únoru oznámil, že mu Lorca, dcera Leonarda Cohena, porodila dceru Viva Katherine Wainwright Cohen. Hrdý otec zároveň sdělil, že malou Viva budou společně vychovávat s matkou a jeho dlouholetým partnerem Jornem Weisbrodtem.

 

Na letošní jaro ohlásil vydání „přívětivého" sedmého alba Out of the Game. S producentem Markem Ronsonem (Amy Winehouse pomohl například s deskou Back to Black získat pět Grammy) slibují tanečnější pop s ozvěnou 70. let a Davida Bowieho. Zpívají na něm také sestra Martha a Sean Lennon.

 

Kromě Rufuse Wainwrighta do programu Colours of Ostrava přibyli také Fink, písničkářská hvězda labelu Ninja Tunes, a Barons of Tang, divoký a taneční gypsy deathcore z Austrálie.

 

Ze zahraničních kapel jsou dále potvrzeni například: Björk, Alanis Morissette, Bobby McFerrin, ZAZ, Animal Collective, The Flaming Lips, Antony and the Johnsons s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Kronos Quartet, Parov Stelar Band, Ibrahim Maalouf, Hjaltalín, Hugh Masekela, Tamikrest, Celso Piňa, Staff Benda Bilili, Banco de Gaia, Orquesta Típica Fernández Fierro, Portico Quartet, Euzen, Bassekou Kouyate & Ngoni Ba, Sauti Sol či Shtetl Superstars. Z českých pak: A Banquet, Bonus, Bratři Ebenové, Čokovoko, Dan Bárta a Illustratosphere, Fiordmoss, Floex, Goodfellas, HiFi, Laura a její tygři, Midi Lidi, Michal Prokop a Framus Five, Mňága a Žďorp, Nebe, Panenka vyzutá, Petr Váša, Please The Trees a sbor Elpida, Prince of Tennis, Pub Animals, Skyline. A také dvě slovenské: Hudba z Marsu a Billy Barman.

 

Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro, na e-shopu na http://eshop.colours.cz/ a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. Současná cena 1.690 Kč platí pro dalších 6.000 ks nebo nejdéle do 31. března 2012. Festival nabídne během čtyř festivalových dní na 10 scénách přes 150 kapel, DJs, filmů, diskusí, workshopů či divadel včetně největších hvězd světové hudby.

 

Více informací na www.colours.cz nebo http://www.facebook.com/colours.of.ostrava. Generální partner: Česká spořitelna. Za podpory statutárního města Ostrava. Hlavní partneři: ArcelorMittal Ostrava, OKD, Vítkovice - Machinery Group, Skupina ČEZ. Generální mediální partneři: Hitrádio Orion, Deník.

 

Videa:

Rufus Wainwright - Hallelujah: http://www.youtube.com/watch?v=LQK4YfiPj1Q

Fink - This Is The Thing: http://www.youtube.com/watch?v=FPCeA5Vl29k

Barons of Tang: http://www.youtube.com/watch?v=dnbB5ZHNq10

 

Více informací - Rufus Wainwright (US / Kanada):

 

Od bouřliváckého otce - amerického písničkáře Loudona Wainwrighta III. - se Rufusovi dostalo hudebního exhibicionismu a citu pro emotivní melodie. Po matce - v roce 2010 zesnulé Kate McGarrigle - zdědil lyrické básnictví natahující po vás ruce. Se starší sestrou tvořila čtyřicet let duo Anna & Kate McGarrigle, drahokam světového písničkářství. Rufus s nimi koncertoval od sedmi let po boku své sestry Marthy Wainwirght, rovněž ceněné zpívající autorky. Rodinné umělecké zázemí není pro děti žádná výhra, často stahuje jako kámen. Rufus ale ve stínu rodičů nikdy nepochodoval, i když s nimi často spolupracoval. Když v pětadvaceti letech vydal stejnojmenný debut magazínem Rolling Stone označeným za jedno z nejlepších alb roku 1998, nenašel se nikdo, kdo by za jeho úspěchem hledal otcovu či matčinu protekci. Ani významní producenti, se kterými později natáčel - Van Dyke Parks, Marius de Vries, Pierre Marchand, Mark Ronson, nepročítali Rufusův životopis, stačilo jim poslouchat talentovaného skladatele přitahujícího k sobě i pozornost muzikantské extratřídy.

 

Rodiče se rozvedli, když mu byli tři roky. Matka, s níž v Kanadě dlouho žil, se zprvu těžce srovnávala s Rufusovou homosexualitou, děsil jí drogovými excesy a bála se, že až příliš dorůstá do otcovy nezvladatelnosti. Ze závislosti se nakonec úspěšně vyléčil za přispění Eltona Johna. S Rufusovým přebujelým estétstvím a bezbřehou fantazií nezůstalo jen u návštěv klasických koncertů. Složil dvouhodinovou romantickou operu Prima Donna, skladby pro několik baletních představení, ale nejtěžší kládu si naložil s avantgardním režisérem Robertem Wilsonem v Berlíně: za doprovodu velkého orchestru uvedli Rufusem zhudebněné Shakespearovy sonety.

 

V roce 2006 vyprodal newyorskou Carnegie Hall, kde se symfoňákem do detailu zkopírovali legendární koncertní show z alba Judy at Carnegie Hall zasypaného v roce 1961 pěti Grammy. Upřímná pocta zpívající herečce Judy Garland zachycená na živé desce Rufus Does Judy at Carnegie Hall se musela uspokojit pouze z nominací na Grammy a natřískanými americkými a evropskými sály.  Na předloňském albu All Days Are Nights: Songs For Lulu zůstal Rufus se svým žalem za debussyovsky pojatým klavírem úplně sám a s dusivou beznadějí: matka v nemocnici neodvratně umírala a jemu se převracel život. Finální píseň Zebulon - palčivě vyklenuté loučení se stále žijící Kate - představuje jeden z vrcholů Rufusovy tvorby.

 

Naplánované evropské turné způsobilo mezi organizátory významných festivalů docela rozruch a Colours of Ostrava se tak vedle Primavera Sound nebo MELT! řadí mezi ty šťastné, které Rufuse Wainwrighta přivítají na svých podiích.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře