text

„Sbohem soudruzi“ - unikátní seriál o rozpadu Sovětského svazu, na kterém se podíleli i čeští tvůrci, odvysílá Česká televize

Přidáno: 21.04.2012 | Přidal: rookie

První díl výjimečného mezinárodního koprodukčního seriálu „Sbohem soudruzi" o rozpadu Sovětského svazu odvysílá Česká televize na druhém programu ve středu 11. dubna od 20 hodin.

 

unikátní seriál o rozpadu Sovětského svazuunikátní seriál o rozpadu Sovětského svazu

Na šestidílné sérii se podíleli také čeští tvůrci - koproducenty se stali Vít Klusák, Filip Remunda a Tereza Horská za Hypermarket Film a samotná Česká televize. Dramaturgem za českou stranu byl Jan Gogola ml.

 

Seriál v režii ruského režiséra Andreje Nekrasova mapuje historii východního bloku v letech 1975 až 1991. Vydává se po stopách obyčejných lidí s neobyčejnými životními příběhy - v České republice se natáčelo například s Vratislavem Brabencem z kapely The Plastic People of the Universe nebo s Ondřejem Stavinohou. Obsahuje řadu unikátních dobových záběrů, archivních dokumentů i stylizovanou grafiku. Seriál vznikl v rozsáhlé koprodukci několika evropských zemí a televizí - mimo jiné ARTE Německo a Francie ve spolupráci s TV kanály v celé východní Evropě.

 

Součástí projektu je i obsáhlý internetový portál, kde budou zveřejněny další zajímavé informace z historie východního bloku a který bude v češtině provozovat Česká televize.

 

Andrej Nekrasov je ruský filmový a televizní režisér, který se podílel na řadě výjimečných dokumentů a TV programů.

 

„Muži a ženy, kteří se v tomto seriálu dostanou ke slovu, zažili zhroucení východního bloku. Jejich výpovědi zahrnují 16 let. Tito pamětníci znali dobře totalitní systém, ať už byli pro anebo proti či dokonce pro obojí: například spolupracovník KGB, který jednoho dne přešel k protivníkům.... V dokumentu se vydáváme na původní dějiště: do kanceláří funkcionářů, disidentských salónů, družstevních kravínů. Avšak nejen samotní aktéři zvěstují nastupující změny, ale i zdánlivě nepodstatné události jako například polské hnutí aerobiku nebo první avokádo na maďarských trzích. Obrazy se skládají z tehdejších televizních zpráv a fotografií z vojenských archívů, ze záznamů tajných služeb anebo z dosud nezveřejněných, původně cenzurou zakázaných filmů. Soukromé záznamy natočené ve formátu super-8, dopisy a osobní předměty zachycují atmosféru této doby," píší na webových stránkách Goethe-Institutu.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře