text

Rokia Traoré nebo Dobet Gnahoré... Colours of Ostrava přiveze nejlepší ženské hlasy Afriky

Přidáno: 23.02.2013 | Přidal: rookie

Africká hudba se na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava ponese ve znamení mimořádných ženských osobností.

 

 

 

Acoustic_AfricaAcoustic_Africa

Vůbec poprvé do České republiky přijede malijská zpěvačka, hudebnice, skladatelka a tanečnice Rokia Traoré, o které například londýnské noviny The Guardian napsaly, že „její hlas patří k nejlepším a nejvzrušivějším na africkém kontinentu". Od roku 1997, kdy Rokia vstoupila na hudební scénu, získala mimo jiné nejvyšší francouzské hudební ocenění Victoires de la Musique, zvítězila v prestižních anketách BBC Awards for World Music a magazínů fRoots a Songlines. „Na Colours přijede s netrpělivě očekávaným novým albem, které připravuje v produkci Johna Parishe (PJ Harvey) na labelu Nonesuch," podotýká ředitelka festivalu Zlata Holušová. „Africká hudba má u nás tradičně silné zastoupení. Jsem ráda, že letos se nám podařilo domluvit právě s Rokií Traoré, o kterou jsem dlouhá léta stála," doplňuje. O jejím významu svědčí to, že byla oproti zvyklostem jako první oznámena do programu letošního festivalu v Glastonbury.

 

Výjimečným zážitkem se také stane vystoupení projektu Acoustic Africa (podtitul: Afropean Women), ve kterém se sešly tři zpěvačky a hudebnice Dobet Gnahoré (Pobřeží slonoviny, mimo jiné držitelka Grammy), Manou Gallo (Pobřeží slonoviny, také excelentní baskytaristka) a Kareyce Fotso (Kamerun, akustická kytara). Na pódiu je doplní velmistr balafonu Aly Keita (spoluhráč Jana Garbarka, Joe Zawinula, Omara Sosy či Triloka Gurtu), malijský kytarista Zoumana Diarra a bubeník Boris Tchango z Toga. „Návštěvníci se tak při jejich koncertu mohou těšit nejen na akustické písně, ale i na ´velmi hlasitý´ mix afropopu, funky a R'n'B," líčí Zlata Holušová.

 

Rokia Traoré pochází z malijského národa Bambara. Dětství strávila v Alžíru, USA, Francii a Belgii, kde také vystudovala a dokonale vstřebala západní kultury. Dnes žije střídavě v Paříži a v Bamako. Dosud vydala pouze čtyři alba, která ale omráčila celý svět, včetně médií, která neměla s africkou dosud hudbou nic společného. Díky tomu je na duben plánovaná novinka Beautiful Africa natočená v produkci Johna Parishe (PJ Harvey) pro značku Nonesuch předem považovaná za událost letošního roku. „Její výsadní postavení potvrzuje i to, že letos ji festival v Glastonbury - oproti zvyklostem - vyhlásil jako první jméno. A to nejen jako akt solidarity s nešťastnou situací v Mali," doplňuje Zlata Holušová. Ráda se zúčastňuje i nadžánrových projektů - například amerického koncertního turné Billie Holiday and Me k devadesátým narozeninám legendární zpěvačky. Pro vídeňský festival New Crowned Hope oslavující 250. výročí narození W. A. Mozarta zkomponovala skladbu Wati, v níž geniálního skladatele přenesla v roli griota do 12. století na dvůr zakladatele říše Mali Sunjata Keity. Režisér Sellars pak zpěvačku angažoval do divadelní hry Desdemona napsané držitelkou Nobelovy ceny Toni Morrisonovou. V loňském roce nechyběla ani v projektu Damona Albarna Africa Express, kdy ji při londýnském koncertu doprovodil Paul McCartney.

 

Rokia Traoré - Dounia: http://www.youtube.com/watch?v=3DydY8bHTyg

Rokia Traoré - M'bifo: http://www.youtube.com/watch?v=DpgMsiNkHtk

 

Většina z hudebníků z projektu Acoustic Africa patří k belgickému labelu Contre Jour, dlouholetému spolehlivému průvodci po hudební Africe. První dvě turné Acoustic Africa - s Habibem Koite, Vusi Mahlaselou nebo Afelem Bocoumem - neměla snad chybu: užívalo si ho publikum i muzikanti. Pouštní bluesování teď vystřídal temperament tří dračic metající vokální i akrobatické kozelce ve spontánním afrofunkovém nasazení, nicméně s dostatečným prostorem pro a cappella spirituální písně a jako kočka se lísající tradiční ukolébavky. Podtitul Afropean Women není zvolen náhodou: zpěvačky dnes žijí v Evropě, kde hudba africké diaspory už dávno nevzbuzuje zdání nepřirozenosti.

 

Acoustic Africa: Afropean Women: http://www.youtube.com/watch?v=MXMgGtBv6gk

Afropean Woman LIVE à Montréal: http://www.youtube.com/watch?v=nabdrjUNkvI

 

Dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava proběhne od 18. do 21. července 2013 opět v areálu Dolních Vítkovic, v oblasti památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren. Zatím jsou potvrzeny tyto kapely a hudebníci: Jamie Cullum, Sigur Rós, Damien Rice, Asaf Avidan, The Bots, Ladi6, Sam Lee, Aziz Sahmaoui & University of Gnawa, Dhafer Youssef, Mama Marjas, Irie Révoltés, Red Baraat, Tata Bojs, Pražský výběr, Wanastowi Vjecy a Zrní. Na minimálně 10 scénách proběhne celkem přes 200 programových bodů - kromě kapel z celého světa divadla, filmy, diskuse, workshopy, DJs party a podobně. Čtyřdenní vstupenky v současné ceně 1.650 Kč jsou k dostání do 31. března 2013 v síti Ticketpro, e-shopu Colours of Ostrava (http://eshop.colours.cz) nebo fyzicky v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. V e-shopu jsou již také v prodeji místa v kempu, parkování u areálu festivalu nebo u stanového městečka.

 

Více informací na www.colours.cz nebo http://www.facebook.com/colours.of.ostrava.

Generální partner: Česká spořitelna. Za podpory statutárního města Ostrava. Hlavní partneři: ArcelorMittal Ostrava, Agrofert, Vítkovice - Machinery Group, Skupina ČEZ.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře