Profil Stan Winston

Přidáno: 10.07.2008 | Autor: IvanKucera | Přidal: marcel13

Při smutné příležitosti, bez které bychom se obešli, vzdáváme poklonu legendárnímu Stanovi Winstonovi, jednomu z nejvychytanějších tvorů filmových masek a animatronických modelů. Narodil se 7. 4. 1946 v americkém městě Richmond, zemřel 15. 6. 2008 v Kalifornii po několikaletém boji s těžkou chorobou. Zanechal po sobě mnoho legendárních filmových monster, manželku Karen, se kterou byl ženatý od roku 1969, a jejich dvě děti.
Stan WinstonStan Winston

 

S výrobou masek začal v 70.letech. Jeho prvními zakázkami byly béčkové horory (Netopíří lidé/1974). Posun k áčkařské tvorbě zaznamenal poté, co mu začaly na latexovou linku chodit ambicióznější nabídky. Jeho začátky jsme mohli obdivovat ve filmech Olivera Stonea (Ruka/1981) a Dana O´Bannona (Mrtví a pochovaní/1981). V následujících letech pomáhal na trikové stránce kultovních hororů Věc (1982) a Pátek třináctého III (1982), ačkoliv ten první proslavil spíše jeho konkurenta (v civilu však kamaráda) Roba Bottina a ten druhý převzal po v oblasti gore nedostižitelném Tomovi Savinim.

foto1

Vstup do 90. let byl grandiózní a udělal z Winstona milník na trikové dálnici. Nejdříve pracoval s Timem Burtonem (satira Střihoruký Edward/1990; komiks Batman se vrací/1992), následovala revoluční spolupráce s Jamesem Cameronem na Terminátorovi 2: Dni zúčtování (s kterým založili dodnes fungující společnost na výrobu triků Digital Domain). Že je mistrem v „nenápadném" mejkapu dokázal mrazivým hororem Neila Jordana Interview s upírem (1994). Přesto zůstával nadále věrný „výrazným" maskám, přičemž i v propadácích (Ostrov dr. Moreaua/1996) odvedl kus práce, za úsměvnou výjimku, kterou si mohl odpustit, pokládejme Konec dní (1999) jeho přítele Arnolda Schwarzeneggera. V posledních letech svého života se věnoval „civilnější" části technické stránky filmů (Pearl Harbor/2001). Nakonec se však vždy i tak k příšerám, obludám a komiksům (Constantine/2005, Iron Man/2008), k pracím, které ho proslavily (Predátor 2/1990, Terminátor 3: Vzpoura strojů/2003) a k jeho dvorním režisérům (Burtonova Velká ryba/2003, Spielbergova A.I. - Umělá inteligence/2001). Když se ve filmech začaly stále výrazněji angažovat počítače, na rozdíl od mladých kolegů nezanevřel na „ruční" práci, naopak, našel vzácný souzvuk mezi ní a nejmodernější technologií. V Jurském parku (1993) byly představeny revoluční počítačové triky z ILM, ale znamenaly by něco bez kombinace s obrovskými pohyblivými modely dinosaurů, kterých se herci mohli dotknout?

foto2

K jeho nejslavnějším dizajnům patří kyselinoví netvoři v Cameronově sci-fi hororu Vetřelci (1986) a monstrum v McTiernanovom akčním hororu Predátor (1987). Ale B-hororům se nevyhýbal ani když dosáhl slávu (podmořský Leviathan/1989) a nebál se přijímat výzvy (realistické gorily v Kongu/1995 a Instinktu/1999). Z jeho dalších prací: lidské mozky požírající Kothoga v muzejním hororu Relic (1997), žravý krokodýl v komediálním hororu Jezero (1999), mimozemšťané v parodii Galaxy Quest (1999) a lesní mutanti v Pachu krve (který zároveň produkoval/2003).

foto3

Winston, který svého času přišel do Hollywoodu, aby se stal hercem jako otec Matt, měl zkušenosti i jako režisér. Debutoval hororem Démon pomsty (1988) a spolurežíroval krátkometrážní lunaparkovou atrakci Terminátor 2 3-D: Battle Across Time (1996) a hororovou kombinaci muzikálu/videoklipu Duchové (1997), na kterém se podíleli Stephen King a Michael Jackson. Jeho dílo bude díky nekončícím sériím Jurský park či Vetřelec vs. Predátor žít dále. Za svoji práci byl devětkrát nominovaný na Oscara, z toho tři nominace proměnil na zlato (Vetřelci, Terminátor 2, Jurský park).

 

Tak toto je ten dodnes vychvalovaný teaser, který předcházel „oficiálnímu“ traileru na Terminátora 2. Je o výrobní lince, na které se po desítkách vyrábějí stroje. Ani vteřina se neobjevila ve filmu, teaser vznikl speciálně pro „jednorázové“ použití.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře