text

Temný rytíř (The Dark Knight) – recenze

Přidáno: 28.07.2008 | Autor: MirkaMihokova | Přidal: marcel13

Porovnávat nový film z batmanovské série s jakýmkoliv jiným superhrdinovským filmem je prakticky nemožné. Režisér Christopher Nolan kromě toho, že úplně zahanbil a předběhl všechny Spider-many, Supermany a jiné „...many", zahanbil a předběhl i sám sebe. Temný rytíř je totiž tak výjimečný, že vedle něho i jeho předešlý průkopnický a elegantní Batman začíná (Batman Begins, 2005) vypadá fádně... a absolutně nestačí. Nestačí na jeho tempo, hloubku příběhu, propracovanost postav. Při jeho sledování vás ani náhodou nenapadne, že kdysi pradávno byl Batman komiksovou adaptací. Temný rytíř je akčním filmem a psychologickým dramatem s komickými prvky zároveň a jakkoliv divně může tato kombinace znít, funguje bezchybně.
Poster k filmuPoster k filmu

 

Bruce Wayne alias Batman (Christian Bale) stále žije dvojím životem v Gotham City, i když už není ani zdaleka tak aktivní jako v minulosti. Zčásti vystoupil ze své anonymity a začal spolupracovat s policií reprezentovanou poručíkem Jamesem Gordonem (Gary Oldman). Většina zloduchů je za mřížemi i díky mladému a nebojácnému prokurátorovi Harveymu Dentovi (Aaron Eckhart). A tak je Gotham City v první polovině filmu symbolicky ukázáno jako normální město, kde svítí slunko a ve kterém žijí a pracují lidé (co je výrazná změna oproti předešlým temným a gotickým ztvárněním města, které je pro spokojený život nanejvýš nevhodné). Idylka však netrvá dlouho, protože na scénu přichází Joker (Heath Ledger), magor, který se baví tím, že okrádá nejvyšší bosse mafie a jeho metou je Gotham City ovládnout. Jeho nebezpečnost spočívá v tom, že na něho nefungují žádné klasické metody. Nemá žádné zábrany, nechce peníze, nebojí se smrti...a vždy bere život s úsměvemJ. Vytváří chaos, obrací lidi proti sobě a je hluboko přesvědčený o jejich zkaženosti a o tom, že se s jeho drobnou pomocí dokáží zničit i sami.

Právě tato psychologická rovina je obrovským překvapením a hybnou silou filmu. Každý z nás má v sobě něco temného a zkaženého, stačí, aby přišel nějaký Joker a otevřel našemu druhému já dveře dokořán. Postavy ve filmu jsou s ním neustále konfrontovány a Joker funguje jako katalyzátor jejich osobností. I když není hlavní postavou, pomocí něho se rozvíjejí všechny ostatní charaktery. Hlavní postavou je samozřejmě opět Batman, tentokrát však Christian Bale přenechává více prostoru ostatním. Je stabilně spolehlivý, ale protože opravdu dobří jsou ve filmu prakticky všichni herci, není to až tak vidět. To samé se dá říci i o Eckhartově Harveym Dentovi. Jeho výkon je skvělý, vnitřní a vnější přerod mu všichni věříme, ale šou jednoduše patřila někomu jinému...

O tom, že Ledger bude hlavním tahákem filmu, nebylo pochyb. Předčasná tragická smrt udělala z jeho postavy dopředu kult. Nenechte se však zmást, to jak na vás bude Joker působit, nemá s jeho smutným koncem vůbec nic společného. Či už bude zabíjet anebo se šíleně smát, nebudete chtít, aby odcházel ze scény. Ledgerovo ztvárnění je nepopsatelné. Jakékoliv superlativy bych použila, nestačily by na úplné obsáhnutí toho, jakým způsobem se ujal role. Joker v jeho podání je grandiózně vyšinutý. Je to psychopat té nejvyšší kategorie, crème de la crème všech dosavadních filmových zloduchů a pošahanců. A Ledger do něho doslova a do písmene vrostl. Je opravdu bolestnou ironií osudu, že nejlepší role jeho kariéry musela být zároveň i tou poslední... ale po shlédnutí filmu vás může velmi lehce napadnout, že se jí odevzdal celým tělem i duší a to se mu mohlo stát osudným.

Rozepisovat se o všech ostatních atributech filmu je zbytečné. Technicky je vymakaný do posledního detailu, akce střídá akci a přitom je tu stále přítomná už vzpomínaná psychologická rovina, která se rafinovaně vznáší celým příběhem a přináší znepokojivé otázky. Dokáže dobrý člověk odolat zlu, i když o všechno to dobré ve svém životě už přišel? Je „správná volba" skutečně vždy tou správnou? Všechno toto dělá z Temného rytíře film, který je komplexním uměleckým dílem s mimořádně velkým diváckým potenciálem. Po celý čas vás drží v napětí, co je při jeho délce (152 minut) skutečným mistrovstvím. Jeho zpracování se blíží dokonalosti. Jeho motivy rezonují v hlavě ještě dlouho po odchodu z kina. A takových filmů je dnes jako šafránu...

 

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Profil Christian Bale

Komentáře