Profil Christian Bale

Přidáno: 10.08.2008 | Autor: IvanKucera | Přidal: marcel13

Christian Bale se narodil 30. 1. 1974 ve Velké Británii. Hrát začal v druhé polovině osmdesátých let. Pozornost na sebe strhl (po sérii televizních reklam) jako třináctiletý, kdy ho Steven Spielberg režíroval ve válečném dramatu Říše slunce (1987). V něm ztělesnil amerického chlapce, který se po ztrátě rodičů musí na vlastní pěst protloukat ve válkou postihnuté Šanghaji.

Christian BaleChristian Bale

 

Následně to vypadalo tak, že z Balea bude další z dětských herců, kteří skoro zazářili a stejně rychle zhasli. I v těžkém období dospívání se snažil (mladík Jim v televizní adaptaci Stevensonova dobrodružného románu Ostrov pokladů po boku Charltona Hestona/1990), ale neměl šanci, diváci jsou proti dospívajícím dětským hercům zvlášť vysazení (Culkin, Osment, Wood). Nevzdal se a postupně přijímal role, zodpovídající jeho rostoucímu věku a životním zkušenostem, až se přes ženské Malé ženy (r. Gilliam Armstrongová/1994) propracoval k Portrétu dámy (1996) s Nicole Kidmanovou.

Větší, i když ne obrovský návrat na stříbrné plátno si nechal na rok 2000 dvojicí záporných rolí: vrah v kontroverzním Americkém Psychu a rasistický synáček z bohaté rodiny v blaxploitation Drsný Shaft (kde však proti Samuelovi L. Jacksonovi neměl šanci). V roce 2001 ztělesnil partyzána a odmítnutého milence Penélope Cruz, oddávající se italskému vojákovi (Nicolas Cage) na malebném řeckém ostrově sevřeného světovou válkou, v adaptaci románu Mandolína kapitána Corelliho (2001).

Dalším výrazným milníkem v jeho kariéře je paradoxně béčko Equilibrium (2002) a to z více důvodů: dokázalo, že Bale je schopný kvůli filmu podstoupit téměř Stanislavského metodu (zde konkrétně pracně studoval působivé „ruční" bojové umění), zároveň, že dokáže utáhnout scénář vykrádající kde koho (Orwell, Matrix) a také - titulní roli dominovalo právě jeho atletické tělo, ale protože byl v té době ještě spíše neznámou tváří, film se (i díky malému rozpočtu) stal komerčním hitem, což bylo dobré znamení už i pro producenty, kteří vycítili, že Bale „na to má".

Přes několik rolí, které až tak nevyšly (v apokalyptickém Království ohně/2002 střílel draky) se přerodil ve stále obsazovanějšího představitele hlavních rolí: Bruce Wayne po nocích se maskující za netopýra (Batman začíná/2005; Temný rytíř/2008); kouzelník dostávající se do vyhroceného konfliktu s bývalým přítelem a nyní úhlavním sokem v práci a lásce (Hugh Jackman) v překombinovaném trileru Dokonalý trik (2006); zásadový farmář vezoucí do vězení napříč Divokým západem obávaného zločince (Russell Crowe) ve westernu 3:10 do Yumy (2007). V jeho početné filmografii se vyjímá mysteriózní Mechanik (2004), pro jehož potřeby zhubnul z osmdesáti kil na kostrových padesát, plus zasněný Nový svět (2005), kde jako dobyvatel ukořistí srdce Indiánky Pocahontas.

Svět filmu je Baleovi nakloněný kladně. Ještě ani neměl premiéru očekávaný Temný rytíř (během jehož natáčení zemřel herec Ledger) a už se šeptalo o další části, která by sérii uzavřela do kompaktní trilogie. Bale se nezastavuje, jakoby se bál, že musí kout železo, dokud je žhavé, jinak o něho už brzy nebude zájem; na rozdíl od Nicolase Cagea však pozorně čte scénáře a dává si pozor na režiséry (Nolan, Mangold, Malick) a herecké kolegy (Caine, Johanssonová, Oldman). V následujících letech ztvární Johna Connora v plánované „nové" sci-fi trilogii Terminátor a zřejmě Robina Hooda v dobrodružství Ridleyho Scotta. Bale má tři sestry a už dávno ví, co chce od profesní části svého života. A jak toho dosáhnout.

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře