Profil Ben Stiller

Přidáno: 17.08.2008 | Autor: IvanKucera | Přidal: marcel13

Benjamin Edward Stiller se narodil 30.11.1965 v New Yorku. Přes hrstku dramatických filmů, ve kterých hrál, je známý hlavně jako tragikomický stydlivý komik. Už na základní škole natáčel krátkometrážní filmy. Herectví se věnují jeho rodiče, sestra, filmová společnost Red Hour i manželka Christine Taylorová, která se po manželově boku objevila v několika filmech.
Ben StillerBen Stiller

 

Z University of California, kde studoval film, odešel jako dvacetiletý na Broadway do hry „Dům modrého listí" (v roce 1987 byla zfilmovaná s hádejte kým v hlavní roli). Dlouho nacházel uplatnění hostováním v seriálech, ale jeho talent byl natolik široký, že už brzy se uchytil jako scenárista zábavného televizního programu „Saturday Night Live", díky čemu dostal vlastní „Šou Bena Stillera" (za co dostal cenu Emmy). Dlouho byla jeho nejslavnějším filmem Spielbergova Říše slunce (Empire of the Sun/1987), kde hrál nepodstatnou roličku.

V letech 1987-1996 si na konto připsal filmy svých současníků: v Nejbližším příbuzenství (Next of Kin/1989) s Patrickem Swayzem a Helen Huntovou, ve svém celovečerním režijním debutu Bolestná realita (Reality Bites/1994) Winonou Ryderovou a Ethanem Hawkem. S jím režírované hororové satiry Opravář (Cable Guy/1996) se vyklubal propadák, přesto s ním vstoupil do dějin - vydupal pro Jima Carreyho rekordní dvacetimiliónový honorář. Po dvojici vážných rolí - v Nikdy nekončící půlnoci (Permanent Midnight/1998) hrál drogově závislého, v Efektu nula (Efect Zero/1998) pomocníka svérázného detektiva - ho jako 33letého proslavila komedie bratrů Farrellyovců Něco na té Mary je (There´s Something About Mary/1998), kde se představil jako smolař, dostávající se do problémů kvůli školní lásce (Cameron Diaz). Byl definitivně lapen v škatulce divným účesem a nerazantní výškou (cca 170cm) obdarovaných komiků.

V komiksové parodii Superhrdinové (Mystery Man/1999) hrál vůdce kuriózních hrdinů a podařilo se mu zkombinovat civil se situační komikou v režijním debutu Edwarda Bortina Rabín, kněz a krásná blondýnka (Keeping the Faith/2000). Návrat na trůn komerčního prince zaznamenal filmem Fotr je lotr (Meet the Parents/2000) s Robertem De Nirem. Tu se setkal s hercem Owenem Wilsonem, čím začal fenomén zvaný Frat Pack. Je to navzájem si pomáhající sestava komiků, jejímž „nekorunovaným" vůdcem je právě Ben. Pro Frat Pack přelomovým filmem se stal geniálně stupidní Zoolander (Zoolander/2001), který Ben režíroval. V následujících letech zažil Frat Pack úspěch: v Závisti (Envy/2004) Ben spolupracoval s Jackem Blackem; ve Zprávaři: Příběhu Rona Burgundyho (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy/2004) s Willem Ferrellem; v Starsky & Hutch (Starsky & Hutch/2004) s Owenem Wilsonem; ve Vybíjené: Běž do toho na plné koule (Dodgeball: A True Underdog Story/2004) s Vincem Vaughnem;  produkoval Blackovu hudební komedii Králové ro(c)ku (Tenacious D in: The Pick of Destiny/2006).

Mimo Frat Packu příliš nebodoval, ale diváky nakonec do kina dostal díky partnerství s Drew Barrymoreovou v černé komedii Baba na zabití(Duplex/2003) a Jennifer Anistonovou v romantice Riskni to s Polly (Along Came Polly/2004). Případně si vypomohl pokračováním Fotr je lotr, zmatečně nazvaného Jeho fotr, to je lotr! (Meet the Fockers/2004). Jakoby se vyčerpal (anebo nechce, abychom se ho přejedli?) a svojí přítomností nás v poslední době poctil zřídka: daboval bojácného lva v Madagascaru (Madagascar/2005 - setkáme se s ním i ve dvojce) a momentálně natáčí dvojku trikové komedie Noc v muzeu (Night at the Museum/2006).

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře