Britská Královská filharmonie v akci

Přidáno: 27.08.2008 | Autor: MarcelaSchmidtova | Přidal: chris

Londýn je od sobotního večera vzhůru nohama. Většina náměstí a parků byla přes víkend plná lidí, kteří oslavovali, že po skončení olympijských her v Pekingu bude ta další olympiáda právě v britské metropoli. Londýňané i turisté si mohli vybrat, kde budou oslavovat, no a stovky jich si vybralo britskou Královskou filharmonii.

 

foto: Marcela Schmidtováfoto: Marcela Schmidtová

Shoreditch parkem v severním Londýně zněla Pucciniho La Bohéme či Tosca, Prokofievův Romeo a Julie anebo Straussův Valčík na modrém Dunaji a obecenstvo /většinou ne v oblasti vážné hudby a opery vzdělané/ zůstávalo v němém úžasu. Málokdo by před vystoupením řekl, že ho nějaký Šostakovič anebo Puccini v podání Královské filharmonie nadchne, ale atmosféra open air-u zapůsobila. I pro orchestr to byl příjemně strávený večer. Hlavní kontrabasista David Broughton vnímal sobotní koncert pozitivně.

 

"Máme rádi tyto open air koncerty. Jsou tak pohodové. I my si tu můžeme udělat piknik, ale někdy pro nás organizátor připraví občerstvení, tak jako nyní. Je to pro nás opravdu relax, bez velkého tlaku a tak je z nás cítit větší pohoda. Milujeme takováto vystoupení. Dnes nám stačí, když tu hraje jen 60 hudebníků, tedy něco mezi 50 a 60. Znamená to, že tu nejsme v kompletní sestavě, jinak by nás bylo 75 až 80. Já hraji na kontrabas a kdybychom tu měli být všichni, tak je tu kontrabasů 8 a ne 4 jako dnes."

Dirigent filharmonie Richard Balcombe divákům dokázal, že svůj orchestr umí ovládat. A nejen orchestr. Předseda představenstva filharmonie, jinak houslista Andrew Sippings, si všiml, že ovládal i samotné diváky.

 

"Pravda, viděl jsem tu mnoho malých dětí, které dirigovaly orchestr, tancovaly a užívaly si náš koncert. A kdo ví? Možná jsou mezi nimi talentovaní hudebníci anebo dirigenti."

Na to, aby se hudebník dostal do Královské filharmonie, třeba talentu a správné vyzařování. Potenciální kandidáti jsou během zkušebního období pod drobnohledem „ starých kozáků“. I David Broughton je pozoruje.

 

"Je to velmi těžké dostat se k nám. Mnoho hudebníků se snaží dostat do filharmonie, někdy stovky, až tisíce lidí se hlásí na volné místo. Někteří dostanou šanci a několik týdnů mohou hrát s orchestrem na koncertech, no a po roce anebo dvou se orchestr rozhodne, koho vezme nastálo. Hudebníci s námi nejprve musí absolvovat turné po celém světě, abychom je mohli pozorovat, zda se nám líbí a zda se nám líbí, jak hrají."

David je stálým členem filharmonie už 15 let. V případě Andrewa Sippingse, předsedy představenstva, už jen ta pozice svědčí o tom, že je služebně starší. Má za sebou 28 let koncertování s Královskou filharmonií, ale nikdy by tuto práci nevyměnil za žádnou jinou. Ani po tolika letech to pro něho není nuda.

 

"Každý den s tímto orchestrem je jiný. Hrajeme různá vystoupení, na různých místech, různou hudbu. Někdy popově laděnou, jindy je to klasická vážná hudba, anebo filmová hudba. Jednou hrajeme za hranicemi, jindy zase doma, v koncertních sálech anebo venku, kde se přímo setkáváme s místními obyvateli. Vždy je to jiné."

S koncertním programem vystupuje britská Královská filharmonie po celém světě a někteří členové tak měli možnost navštívit i Slovensko. Na Bratislavu a na Slovenskou filharmonii si pamatují velmi dobře, protože tam spolu nahrávali jeden hudební projekt.

foto: Marcela Schmidtová

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře