Ondřej Konrád & Gumbo - Aspoň jednu krásu světa

Přidáno: 30.08.2008 | Autor: IljaKuceraML | Přidal: chris

Hráč na foukací harmoniku Ondřej Konrád patří k zásadním postavám nejen české ale i původní československé bluesové rockové a jazzové muziky. Nejrazantněji se zapsal do povědomí posluchačů působením v Blues Bandu Luboše Andršta a Petera Lipy v první polovině 80.let, ale jeho amplifikovaná harmonika je charakteristická i pro celou řadu dalších formací tohoto žánru jako Binder-Konrád Blues Band, Blues Session, Blues Union a další.

 

Obal: Happy TrailsObal: Happy Trails

Nespočitatelné je jeho hostování na nahrávkách různých interpretů. Gumbo je jeho vlastní formací, kterou shromáždil v roce 2001, aby se v ní obklopil výraznými, o generaci mladšími hudebníky a zúročil veškeré zkušenosti a vlivy nasbírané svou dosavadní muzikantkou prací. A přesně takhle pestrá, členitá a muzikantky živá je i debutová deska Gumba Alespoň jednu krásu světa. 

Najdete na ní pochopitelně především silné bluesové vlivy, ovšem zhusta zabíhá ho jazzu, nevyhýbá se prvkům dylanovského folku či polohám až poněkud šansonovým. Hlavní doménou Ondřeje Konráda tu není zpěv. Přes solidní intonaci je spíš písničkově vypravěčský a nemá průraznost tzv. „velkého“ hlasu. O to však civilněji působí a o to uvěřitelnější jsou poetické, jazykově bohaté a obratné Konrádovy texty. Hned úvodní písnička Kamarádi z kdysi je bez nadsázky generační výpovědí, ovšem nijak okatou, křečovitou a o to sugestivnější. Svěže působí i duet Doutnáme s novým objevem české scény, zpěvačkou Janou Lotou a neméně sugestivní je i naopak velmi intimní titulní píseň Aspoň jednu krásu světa s poetikou blízkou milovníkům Vlasty Třešňáka. Na albu najdete i šťavnaté instrumentální tituly a celé ho uzavírá zdařilá coververze Dylanovy All Along The Watchtower s hostujícím Robertem Křesťanem.

Zásadním hudebním autorem je ve skupině Gumbo mladý invenční kytarista Josef Štěpánek. Aspoň jednu krásu světa je album skutečně příjemné, které rozhodně stojí za více než jeden poslech. Při každém dalším totiž nacházíte nové polohy, nové nápady, nové textové obrazy i aranžérské vtípky. Jestliže kapela Gumbo dostala svůj název podle tradičního chuťově přepestrého a při tom posilujícího pokrmu z New Orleans, její debutové album dokazuje, že Ondřej Konrád zvolil správné slovo.

Happy Trails, 2008

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře