Delfín - inteligentní léčitel s duší záchranáře

Přidáno: 04.09.2008 | Autor: Mika | Přidal: BarBara

Delfíny můžeme klidně označit za jedny z nejúžasnějších bytostí přírody. Sympatickými je dělá především jejich pověstný „úsměv", ale i schopnosti léčit. Tito savci žijí životem ryby, pod vodou dokáží plavat patnáct minut bez nadechnutí, mezi sebou komunikují zvláštními mlaskavými a cvakavými zvuky a jejich inteligence dlouho nedala spát vícero vědcům.
fotografiefotografie

Delfín - léčitel?
Dodnes se nezjistilo, jak a proč má na člověka plavání s delfíny pozitivní vliv. Říká se, že vysílají elektromagnetické vlnění, které dokáže ovlivnit některé procesy v našem těle. Někdo pro změnu tvrdí, že ultrazvuk delfínů stimuluje systém žláz s vnitřní sekrecí a jejich hormonů člověka. Tato zvířata dokonce dokáží příznivě ovlivnit naše mozkové vlnění. I další experimenty nabízejí zajímavá zjištění. Zjistilo se, že některé děti se díky delfínům učily dva- až desetkrát rychleji než ty, které do kontaktu s delfíny nepřišly. Taktéž se zjistilo, že delfíní terapie zlepšuje sociální situaci rodin s postiženými dětmi. Důkazů, že terapie s delfíny funguje, je velmi mnoho. Faktem také je, že setkání s delfínem, dotyky a zvuky, které vydávají, působí velmi pozitivně na psychiku postiženého dítěte.

fotografiefotografiefotografie

Na Slovensku funguje občanské sdružení „Slnko deťom", které se snaží zprostředkovat delfíní terapii co největšímu počtu dětí. Založili ho rodiče chlapečka s dětskou mozkovou obrnou, jemuž delfíní terapie pomohla zlepšit zdravotní stav. Sdružení je schopno zorganizovat delfíní terapii v delfináriu na ukrajinské Jaltě. Jeden pobyt trvá přibližně dva týdny a stojí cca osmdesát tisíc českých korun. Každý den se dítě dostane na tři hodiny k anebo do bazénu s delfíny. Zvířecí terapeuti prý jako kdyby instinktivně věděli, co dítě trápí. Stává se, že si častěji všímá postižené místo. Rodiče dětí s cukrovkou, Downovým syndromem, autismem anebo dětskou mozkovou obrnou, které delfíní terapii absolvovaly, se shodují v jednom - každé dítě vnímalo setkání s delfínem jako odměnu za všechno, co si muselo kvůli nemoci vytrpět.
Delfín - záchranář?
Každý mořský vlk vám ochotně povypráví historku o delfínovi, který zachránil topícího se člověka. Dokonce jsou známé případy, kdy skupina delfínů odehnala žraloky od nic netušících plavců. „Záchranářské" chování delfína se dá vysvětlit jednoduše. Jde vlastně o jejich vrozený instinkt! Faktem je, že delfíní matce při porodu vždy pomáhají další minimálně dva delfíni, kteří okamžitě po porodu doprovázejí novorozence na jeho první cestě za vzduchem k vodní hladině. Stejně se delfíni chovají i ku jakémukoliv zraněnému jedinci - i ku člověkovi! Instinkt jim velí, aby zvíře anebo člověka postrkovali až k vodní hladině, aby se mohlo resp. mohl nadýchnout. Delfíni jsou dokonce ochotní pomoci i zraněnému žralokovi, vůči němuž jako druhu za normálních okolností projevují nesmiřitelnou agresivitu!

 


Delfín - inteligent?
Asi vás zklameme, ale nejnovější výzkumy dokazují, že inteligence delfínů se trošku přeceňuje. Pokud bychom jejich rozumové schopnosti hodnotili podle velikosti mozku, jenž mají o tři sta gramů těžší než člověk, byli by na tom velmi dobře. Faktem ale je, že mozek kromě neuronů tvoří i gliové buňky, které vytvářejí prostředí pro správné fungování neuronů. Zjistilo se, že mozek delfína má obrovský nadbytek těchto tzv. neuroglií a jen velmi málo neuronů. Takže schopnost delfínů reagovat až na šestnáct různých podnětů a příkazů je spíš věcí výcviku než vlastní inteligence.

I když jste se možná dověděli informace, které trošku pošramotily dokonalou pověst delfínů, věříme, že na vašich sympatiích vůči nim se nic nezměnilo!

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře