Chinaski na Space Tour

Přidáno: 05.11.2008 | Autor: SilviaTurnerova | Přidal: chris

Skvělý Tomáš Klus, našlapané Chinaski, ospalé publikum.
foto: Silvia Turnerováfoto: Silvia Turnerová

Vždy, když hrají Chinaski v blízkém okolí, nenechám si je ujít. Jinak tomu nebylo minulý týden, kdy odehráli koncert v Hodoníně v rámci svého aktuálního turné Space Tour.

Okolo této kapely se toho v poslední době děje hodně. Po smrti svého člena se kapela znovu dala dohromady, vydala koncertní dvd, tento týden jim vychází pokračování Autopohádek a už několik dní křižují Česko s koncertním turné. Na koncert v Hodoníně jsem zašla i já. Jako vždy, stálo to za to!

Úloha předskokana byla svěřena Tomáši Klusovi. A zhostil se jí víc než dobře. V 30 minutovém setu, ve kterém zazpíval jen za doprovodu dvou akustických kytar, odzněly nejen skladby z debutu „Cesta do záhu(d)by“ jako „Panenka“, „Marie“ či „Do Nebe“ ale i nový duet „Navěky“, který v originálu nazpíval s Anetou Langerovou. Během svého vystoupení se Tomáš neschovával za hluk kapely a tak bylo možné naplno si vychutnat jeho krásnou barvu hlasu a šarm, kterého má tento zpěvák a skladatel na rozdávání. Cesta na hudební vrchol je často těžká a dlouhá, ale velmi doufám, že Tomáš bude mít dost trpělivosti a nenechá se ničím odradit, protože já osobně ho považuji za to nejlepší, co se za poslední období na české, ale i slovenské hudební scéně objevilo.

A potom to přišlo, hvězdy na pódiu! Muzikanti z Chinaski patří mezi ostřílené profíky, kteří odehráli stovky, možná už i tisícovku koncertů a na jejich vystoupeních to je vidět a cítit. Tentokrát to bylo trošku jiné, chyběl Pavel Grohman, bubeník a zakládající člen kapely. Na jeho židličku zasedl bývalý frontman kapely Lucie, výborný bubeník David Koller. Nevím, jak dlouho spolu s kapelou zkoušel, ale šlapalo jim to spolu a určitě se dá říci, že David Pavla zastoupil důstojně.

Hodonínský koncert, tak, jako i ostatní koncerty Space Tour, se konal v kulturním domě. Kulturní domy či menší haly jim svědčí stejně, jako velké sportovní haly. Během koncertu zahráli skladby hlavně z posledního alba „07“, ale došlo i na starší pecky jako „Stejně jako já“, „Dlouhej kouř“, „Rádio Bubeneč“, či „Punčocháče“, které vznikly ješte za dob kapely Staré hadry, předchůdce Chinasky. Odzněly i skladby „Hvězdy nad hlavou“, která je singlem k právě vycházejícím Autopohádkám a je to jeden z posledních textů, které Pavel Grohman napsal.

Při tomto koncertu nešlo ani tak moc o šou, i když světlá byla úplně skvělá, ale spíše o koncert a radost z hudby. Mladým, úspěšným a pěkným chlapcům z Prahy to šlapalo výborně, na pódiu se cítili jako ryby ve vodě. Hrálo jim to a zpívalo jako vždy, koncert měl drive a výbornou atmosféru. Tedy ta atmosféra byla hlavně na pódiu. Vyprodané hlediště se jakoby přišlo podívat představení a ne užít koncert. Čest zachraňovalo prvých pár řad v hledišti. Ostatní sice potleskem po jednotlivých skladbách nešetřili, ale žádná větší aktivita z jejich strany nebyla cítit až do skladby „Stejně jako já“, a i tu to bylo jen do takové míry, aby se velmi nezpotilo. Další výraznější aktivitu bylo možné zpozorovat až při singlu Zadarmo, který odzněl koncem koncertu, a fanoušci v něm ukázali, že kromě tleskání umí i zpívat. Žít to začalo při skladbě „1970“, rocková Klára roztancovala všechny a při punk-rockové skladbě „Punčocháče“ to už vřelo. Škoda však, že takováto atmosféra se dostavila až ke konci koncertu.

Nechci, aby tento článek vyzněl negativně na publikum, ale opravdu to spíše vypadalo tak, že se přišlo podívat, jak kapela zvládá události uplynulých měsíců a zda se David Koller stihl naučit všechny skladby... Ale možná se mýlím, a fanoušci jsou na koncertech takoví vždy... Vždyť mnohé kapely říkají, že na Slovensku je publikum živější :-)

foto: Silvia Turnerová


Chinaski ve svém turné pokračují, nejdříve zahrají v Prachaticích (8. 11.), v Karlových Varech (16. 11.), pokračovat budou v Jičíně (18. 11.), v Praze (20. 11.), Lubně u Rakovníka (22. 11.) a finišovat budou v Šumperku (26. 11.).

 foto: Silvia Turnerová

Seznam odehraných skladeb:
Vedoucí (Music Bar)
Shake It (Nula Sedum)
Basama Fousama (Nula Sedum)
Strojvůdce (Nanana a jiné popjěvky)
Beaty & Rýmy (Music Bar)
Stejně jako já (Dlouhej kouř)
Slovní pyrotechnika (Nula Sedum)
1. signální (1. signální)
Vakuum (Nula Sedum)
Vrchlabí (Music Bar)
Dlouhej kouř (Dlouhej kouř)
Láska a jiná násilí (Premium 1993 – 2003)
Baletka (Nula Sedum)
Hvězdy nad hlavou (Autopohádky 2, jeden z posledních Hrochových textů)
Zadarmo (Nula Sedum)
Rádio Bubeneč (Nanana a jiné popjěvky)
Analog (Nanana a jiné popjevky)
Dobrák od kosti (Originál)
1970 (Premium 1993 – 2003) – publikum žije
Klára (Nanana a jiné popjevky) – silně rocková a melodická

Přídavek 1
Punčocháče (Chinaski)  – rockpunkové se začátečným sólem Kollera
Můj svět (Originál)

Přídavek 2
Vinárna u Valdštejna (1. signální) – v refrénu "ty kurvo zkurvená" poprvé pořádně slyšet publikum...

foto: Silvia Turnerová

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Chinaski 07

Chinaski jedou dál

Komentáře