text

Číňani chtějí více sexu

Přidáno: 30.11.2007 | Autor: MarekM | Přidal: marcel13

Přípravy na olympijské hry vrcholí. Čína se učí nezahazovat žvýkačky, po městech se rozmísťují plivátka a vláda chce navíc ze svých svěřenců vychovat i asexuály...
Záber z filmuZáber z filmu

Nejnověji se pod spršku cenzury dostal film Anga Leeho - Se Jie. Tento thriller si už vytrpěl svoje, když na webu hackeři prostřednictvým něho šířili nebezpečný virus. Zdá se, že po úvodních problémech ho stále neopustila vášnivá diskuse ve společnosti. Špionážní zápletka vsazená do období druhé světové války nenabízí jen ukázky násilných scén a těžkých zbraní, ale i pikantní sexuální praktiky.

Tento snímek i přes zákaz americké vlády promítat ho teenagerom pod 17 let, získal prestižní ocenění benátského Zlatého lva.

Režiséru Angu Leemu vmísila do duše nepokoj a inspiraci k natočení tohoto thrilleru čínská autorka Eileen Chang. Přes úmrtí v roku 1995 zanechala čínské kultuře mnoho povídek, knih a několik filmových scénářů a nespočet inspirací.

Film Se Jie byl oficiálně uveden v září tohoto roku s dějem, který zachycuje mladou ženu Wang, roztáčející kolotoč nebezpečné hry a emocionálních intrik s vysokými představiteli politického života. Titul měl proto obsahovat i pro oko přitažlivé erotické scény.

Ty se právě staly cílem cenzur, když Leemu vystřihli 30 minut jeho práce. I přes krácení je film úspěšný. Sexuální scény nejsou jen samoúčelným pornem, ale sloužily právě na vykreslení charakteru a postavy mladé Wang.

Tímto motivem operuje i čínský právník Dong Yanbin, s úmyslem žalovat vládu pro nepodstatněné zásahy do autorského snímku. Nejen, že tím ztratila značná část mužů možnost vidět hlavní představitelku v lechtivých scénách, celému filmu chybí 30 minut, které nemají poslání vzrušovat kinosály, ale dotvářejí charakteristický rys doby, když sex byl a stále je jedním z mocných nástrojů na ovládání mužů. I když režisér odmítl spekulace, že to narušuje celkový koncept filmu a přiznal jen méně nápaditý zážitek, může jít jen o nevinou lež a cílem nerozzlobit si úřady.

Proto se právník Dong rozhodl žádat i odškodné za odepření práv, které mu přináleží. Tedy každý nad určitý věk by měl přijít do kina a vidět tolik o sexu, kolik chce. Tyto snahy zřejmě i tak upadnou do zapomění a čínská vláda neodsoudí samu sebe.

Jediné, co divák z toho všeho bude mít, je trochu vzrušení okolo filmu, namísto z něho.

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Láska na pracovišti

Komentáře