Zeurítia: Zeurítia

Přidáno: 17.12.2008 | Autor: TomasPolivka | Přidal: chris

Na české jazzové, či v tomto případě přesněji latinojazzové scéně začíná být pěkně živo. O slovo se hlásí debutantka, skrývající se pod uměleckým jménem Zeurítia. Pravidelní návštěvníci pražských jazzových klubů již vědí.
I když to zní jako fráze, Zeurítiina prvotina má dar přenést pěknou dávku brazilského slunečního svitu do soumračné zóny středoevropské zimy. Nekonají se žádné začátečnické chyby, album nabízí velmi slušné verze klasického brazilského repertoáru z pera velikánů jako Antonio Carlos Jobim nebo Carlos Lyra. Řádně zjazzované rytmy bossa novy a samby nenechají nohy v klidu. Zpěv v portugalštině a přirozeně temperamentní projev Zeurítie působí tak autenticky, jakoby pěvkyně pocházela z krajů mnohem jižnějších.
ObalObal

Nepochází. Ve skutečnosti se jmenuje Vendula Šmoldasová a manželský svazek ji poutá s další rychle rostoucí osobností mladé jazzové scény, kytaristou Liborem Šmoldasem. Manžel se na albu podílel i jako producent a autor aranžmá. K harmonickému „rodinnému podniku“ byli navíc přizváni například vynikající polští hudebníci, pianista Michał Tokaj a kontrabasista Michał Barański, známí z kapely zpěvačky Agy Zaryan.

Jak se přihodilo, že Zeurítia seká latinu s takovou přirozeností? „Brazilská hudba mi přirostla k srdci od první chvíle, jako bych ji důvěrně znala,“ říká zpěvačka bezelstně. Pro pořádek dodejme, že na jazzového koníka přesedla ze studia operního zpěvu a absolvovala studium (stejně jako Libor Šmoldas či Ondřej Pivec) na jazzovém oddělení Vyšší odborné školy při konzervatoři Jaroslava Ježka, které vede, ze země vydupal a zušlechtil kontrabasový maestro a skladatel Jaromír Honzák. Klubovou průpravu si Zeurítia odbyla jako bluesová (!) zpěvačka v kapele původem chicagského, v Praze působícího kytaristy Reného Trossmana.

Albový debut se bezesporu vydařil. Spojuje posluchačskou přístupnost s muzikantskou brilancí. Nezbývá než se těšit, čím nás Zeurítia překvapí příště. Brazilskou hudbu miluje, ale z rozhovorů vyplývá, že se v budoucnu nehodlá nechat žánrově omezovat.

Domácímu posluchači, který třeba brazilskou bossa novu teprve objevuje, přináší CD i jistý „osvětový“ bonus: zasvěcený výběr repertoáru a české překlady textů v bookletu. Od Zeurítiiny nahrávky je snadné odrazit se k poslechu originálů. Tím spíš pak oceníte, s jakou poctivostí se Středoevropanka do brazilské klasiky pustila.

Zeuritia

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře