e-Cigaretka

Přidáno: 24.03.2009 | Autor: Mika | Přidal: BarBara

Kuřáky čekají těžké časy. Už si nebudou moci zapálit v nemocnicích, v divadlech, kinech a na úřadech. Co je ale horší, zákaz se často dotýká i restaurací! Kuřáci musí být nově od nekuřáků v některých zemích EU oddělení stěnou, v některých zemích se v hospodách nesmí kouřit vůbec. Něco podobného bude možná brzy zavedeno i u nás a tak se asi i váš oblíbený lokál zanedlouho změní na nekuřácký! A bude ještě hůře!

ééé,cigaretka na dva tahyééé,cigaretka na dva tahy

Pravděpodobně je jen otázkou času, kdy tedy i u nás začne platit úplný zákaz kouření v restauracích, barech a dalších zařízeních, kde si dnes bez problémů můžete zapálit.
Reakce na protikuřácké zákony všeobecně nenechala na sebe dlouho čekat. Už též u nás se začíná prodávat e-cigareta, kterou můžete „kouřit" i tam, kde si klasickou cigaretu dopřát nemůžete! Elektronickou cigaretu vymysleli v roce 2004 v Číně. Postupně začal její výhody objevovat téměř celý svět a před pár měsíci konečně dorazila i na Slovensko. E-Cigareta nesmrdí, nenaplňuje popelníky zapáchajícími vajgly, nepáchnou po ní záclony a oblečení! Klidně si ji proto můžete dopřát i v kině, divadle, nemocnici anebo v práci.


E-kouření je takřka identické jako to klasické. Malá bílá tyčinka vypadá jako úplně normální cigareta. Před prvním šlukem z e-cigarety ji však nemusíte zapálit. Stačí z ní popotáhnout a přístroj se automaticky zapne. Na konci se dokonce rozsvítí červené světýlko. K iluzi pravého kouření přispívá i vyfukování dýmu, jako kdybyste kouřili skutečnou cigaretu. E-cigareta však nehoří a neprodukuje pravý kouř. Vychází z ní jen vodní pára, takže klidně si ji můžete „zapálit" i v letadle anebo na čerpací stanici.


eciga 1aeciga 1beciga 1c


Kuřák díky e-cigaretě nepřijde o svou dávku nikotinu, avšak dostane ho do sebe bez složek, které poškozují zdraví. Nikotin je totiž jedinou látkou, kterou e-cigarety obsahují. V klasických cigaretách je i dalších 4000 různých chemikálií. Jestliže elektronická cigareta neobsahuje jedovatý benzen anebo dehet, e-kuřáci žijí zdravěji. Prodejci též tvrdí, že e-cigareta se může stát i účinnou odvykací kúrou. V prodeji jsou totiž nikotinové kapsle s různým obsahem nikotinu - od nejsilnějšího, přes střední a slabý, až po žádný obsah nikotinu. Zkrátka tedy stačí přejít z nejsilnější kapsle na ty slabší.


Musíte uznat, že až doteď to zní všechno fantasticky. Je samozřejmé, že každý výrobce a prodejce bude svůj výrobek vychvalovat do nebes. Abychom byli objektivní, nemůžeme vám zamlčet stanovisko Světové zdravotnické organizace. Ta vnímá e-cigaretu mírně skepticky. V jejím stanovisku se uvádí, že e-cigareta není ověřená náhradní nikotinová léčba. SZO nemá vědecký důkaz, který by potvrdil bezpečnost a účinnost produktu. Navzdory tomu stále platí, že e-cigaretu si bez problémů můžete zapálit kdekoli!
Pokud vykouříte denně jednu krabičku cigaret za sedmdesát korun, investice do elektronické cigarety v hodnotě necelých tří tisíc korun se vám vrátí už za jeden a půl měsíce. Nutné je však počítat i s pravidelným dokupováním nikotinových kapslí. Balíček pěti kapslí, které vám vydrží přibližně deset dní, stojí cirka tři sta korun. Když byste kouřili klasické cigarety, za deset dní byste prokouřili sedm set korun.

 

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře