Vilém Čok - nová poťouchlost rockového pastevce

Přidáno: 30.03.2009 | Autor: IljaKuceraML | Přidal: chris

Více než čtyři roky si dopřál zpěvák a rozený rockový frontman Vilém Čok ke zrodu nového alba. To předcházející natočené už s kapelou Bypass v rozdílné sestavě, vyšlo v roce 2004 pod názvem Běž pro ty šproty. Novinku, pojmenovanou Černoška z obrovskejma kozama propaguje Vilda od jejího letošního březnového křtu. Pojďme se proto zblízka podívat co čerstvému albu předcházelo, co se děje okolo Viléma Čoka právě teď a co bude následovat.

Vilém ČokVilém Čok


„Minulou deskou a koncerty, které po ní následovaly, a kterých bylo hodně, především festivalů, jsem se přece jenom trochu odklonil od klasického rockového modelu kapely. Zvuk byl elektroničtější, používali jsme víc samplů a já si navíc postupem času uvědomil, že lidi chtějí na jevišti basu. Buď abych na ní hrál já nebo nějaký jiný basista. Že je jim zkrátka bližší model rockové kapely s basou. Takže jsme sestavu rozšířili, pak ale došlo k zásadní změně, když si kluci, strunná sekce, začali z Bypassu tajně dělat svojí kapelu. Nic mi neřekli a přávě to tajnůstkářství byla věc, kterou jsem nemohl vydejchat. Vždy si věci vyříkávám na rovinu. Museli jsme se proto rozejít." vysvětluje Vilém Čok, když se vrací k událostem ve své skupině Bypass v posledních několika letech a dodává: „ Stalo se to v době, když jsem měl nazkoušenou zhruba už polovinu Černošky a to mě také zdrželo. Znamenalo to vypsat konkurz, vybrat nové lidi a začít od začátku. Krom toho se vydání také opozdilo proto, že jsem už od počátku chtěl Černošku vydat na vlastní etiketě. Doba dozrála k nezávislosti, já si chtěl všechno udělat podle svých představ a nedělat ústupky velkým firmám, nepřizpůsobovat se tomu co po mě požadují."

Zmínil jsi, že velké firmy po tobě požadovaly změny. Šlo spíše o změny v hudbě nebo se třeba týkaly i názvu desky?

„Název desky tehdy ještě nebyl na světě, takže o něj nešlo. Byly tam ale třeba požadavky toho druhu, abych většinu písní zkrátil, abych z nich vyhodil kytarová sóla, abych kytary vůbec víc potlačil a připsal ještě dvě písničky podle jejich představ. Nebo jsem se třeba dozvěděl, že je to vynikající deska ale ta určitá firma není schopná jí na ryze komerčním trhu prodat, protože je příliš rocková. Samý kecy.Tak jsem se rozhodl postarat se o sebe sám."

Zmínili jsme všeobecně proměny v sestavě Bypassu, jak konkrétně vypadá aktuální sestava?

„Na kytaru hraje Pavel Marcel známý z působení v jižanské Pumpě, na bicí hraje Jakub Homola, basu obsluhuje Lukáš Maruška. Vytočili jsme z desky i několik samplů, které živě používáme. "

Bavili jsme se o tom, že už v sestavě předcházející jsi odložil basu a zůstal jsi za sólovým mikrofonem, nicméně, nestýská se ti přece jenom občas po base?

„Samozřejmě, že se mi stýská hodně, a rád bych vysvětlil, proč jsem to původně udělal. Bypass jsem zakládal počátkem roku 2003, rok před reunionem Pražského výběru. Chtěl jsem odlišit Čoka v Bypassu jako leadera u mikrofonu a Čoka v Pražském výběru s basou kdy leader je Michael Kocáb. Tyhle dvě věci jsem chtěl odlišit. Zůstalo to tak, i když Výběr skončil, protože jsem neměl to srdce kvůli tomu vyhodit basistu a vrátit se k nástroji. Navíc party nejsou úplně jednoduché, byl bych hodně přivázaný k base a ke stojanu a já chci lítat po jevišti a dělat show. Takže, abych to shrnul, stýská se mi po base, mám jí doma, trochu na ní cvičím, skládám na ní písničky a třeba jednou jí vezmu znova do ruky."

Od basy se ale pojďme vrátit ke tvé aktuální desce a k jejímu kreslenému obalu, který zobrazuje malé děvčátko a dvě pasoucí se kozy. Jak tenhle obal vznikl?

„Takovýhle obal tu ještě nikdo neměl, to znamená kreslený dítětem. Zašel jsem do základní školy kousek od místa kde bydlím, oslovil tamního ředitele, jestli bych u něj na škole mohl vyhlásit tendr na obrázek. On zbystřil a prohlásil - Pane Čok, znám vás jako recesistu, s pravdou ven, co to bude. Vysvětlil jsem mu princip celého obalu, že na něm bude první list , kde bude napsáno CENZUROVÁNO a lidi si pak pod názvem Černoška s obrovskejma kozama můžou představovat kdeco. Ten první list bude vysouvací a pod ním bude obrázek černošské pasačky a dvou koz, zvířat. Naprosto nevinný obrázek. Řediteli se to líbilo a já pak tři měsíce vybíral z pěti set dětských obrázků, co se mi doma sešly. Vážně to nebylo jednoduché, z takového množství vybrat, zvlášť posledních deset, to byl vážně nervák. Ale byla to i legrace. Děti se bavily a já taky. A doufám, že se baví i fanoušci. Nejen tím obalem, ale především hudbou. To je nedůležitější stimul. Pro mě."

 

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře