Laura a další z nemalých věcí

Přidáno: 30.03.2009 | Autor: IljaKuceraML | Přidal: chris

S Karlen Šůchou, kapelníkem Laury a jejích tygrů nad albovou novinkou Nejsou malé věci.

Laura aLaura a

„Laura je nyní ve výborné formě - technicky na výši, plná energie a neustrnulá v muzikantských dogmatech. Každý z nás má v kapele své nezastupitelné místo, rozumíme si a vzájemně se respektujeme. Baví nás tvořit, natáčet a hrát." vysvětluje Karel Šůcha, basista, zakladatel a stěžejní autor skupiny Laura a její tygři. Formace, která od svého vzniku před čtyřiadvaceti lety v mosteckém Neprakta klubu prošla spoustou proměn, natočila řadu výrazných alba, prosadila se nejen u nás ale neopominutelnou měrou třeba ve Francii, Německu i jinde. V současnosti sestavu Laury a jejích tygrů tvoří vedle Šůchy kytaristé Lukáš Pelikán a Bohouš Vitásek, bubeník Mirek Návrat, trumpetista Radek Němec, trombonista Honza Šatra, saxofonista Radek Kašpar a zpěvačka Lenka Nová. Toto obsazení je podepsáno i pod právě vydanou novou deskou nazvanou Nejsou malé věci.
Desku, kterou Šůcha charakterizuje slovy: „Na albu najdete přímočaré, energické rockové písničky. Ustoupili jsme od jazzových a popových vlivů a zjednodušili aranžmá. Ve spirále jsme se vrátili ke svým punkrockovým začátkům,"

Nepočítáme-li loňské dětské album Laura a její koťata - džungle nebo město, vyšla novinka pět let od vydání předcházejícího studiového alba Vyškrábu ti oči. Karel Šůcha dodává: „Odlišuje se zvukem a samozřejmě repertoárem. Za změnou stojí především výměna bubeníků. Náš současný - Mirek Návrat - je rocker, má silný úder, drive a tah na branku. Také, jako v počátcích kapely, se nás u sólového mikrofonu vystřídalo více muzikantů a výsledkem je zvuková a náladová pestrost alba." Bez zajímavosti není ani skutečnost, že materiál na album vznikal v poměrně rozsáhlé časové rovině a i jeho nahrávání proběhlo vlastně ve dvou fázích.
„Písničky pro album vznikaly skoro pět let. Z dvaceti demosnímků jsme provedli výběr a v listopadu 2007 pak ve Studiu Svárov čtrnáct z nich nahráli. Natáčeli jsme bicí, basu a kytary společně, žádné playbacky a prakticky jsme nestříhali, abychom dosáhli údernosti a syrovosti. Přes léto jsem složil další písničky, jejichž základy jsme v říjnu 2008 opět točili ve Svárově. Poslední písničku - ´Da Da Yes´, která je i pilotním singlem alba, jsem složil v loni v listopadu a celou jsme ji točili v Sun studiu. Celkem jsme tedy nahráli osmnáct nových písní, ale na albu je dvanáct písniček, které vytváří kompaktní celek."

Jako tradičně klade Karel Šůcha velký důraz na texty písní. Nejsou jenom zvukomalebnou součástí skladeb, ale přinášejí poselství a názory typickým jazykem Laury. „Napůl jsou o světě, ve kterém žijeme, kde reagujeme na pokrytectví mediální společnosti, napůl v rovině osobní - láska, peníze, vztahy, rozchody, samota."
Albová novinka Laury a jejích tygrů oficiálně spatřila světlo světa 24.března na křtu v pražském Lucerna music baru, který je do jisté míry domovským klubem kapely. Představen tu byl i první klip, který k novince Anna se ztrácí natočila v animované podobě režisérka Anna Procházková. Jiný režisér - Zdeněk Suchý byl pro změnu přítomen se svým štábem, aby nasbíral materiál pro další dvojici klipů. A když už je řeč o režii, nadneseně vzato, v režii vlastní se konec konců odehrává i všechno to, co se okolo kapely a její nové desky odehrálo a odehrává. Karel Šůcha vysvětluje: „Desku jsme nenabízeli žádné firmě. Při současných prodejích nejde o byznys a tak jsme rádi, že od výběru písní, přes booklet, videoklipy a termín vydání - vše držíme ve svých rukou."

 

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře