Na lásku není lék: Pocta Alanu Rudolphovi

Přidáno: 07.04.2009 | Přidal: rookie

Fórum nezávislých vzdává poctu jednomu z nejosobitějších autorských filmařů současnosti, americkému scenáristovi a režisérovi Alanu Rudolphovi, chráněnci Roberta Altmana.

rudolphrudolph

Snímky Alana Rudolpha vždy lákaly špičkové herce. Jejich vizuální styl lze popsat jako svérázný expresionismus, který prostřednictvím nerealistického svícení a potlačení kontextu promítá do externího světa romantický idealismus postav. Náladu jeho snímků výborně dotváří hudba Leonarda Cohena, Teddyho Pendergasta, Marianne Faithfullové, Alberty Hunterové a dalších.
Jeho druhý snímek, Pamatuj si mé jméno (Remember My Name, 1978), nikdy nevydaný na VHS nebo DVD, je skutečnou raritou. Tato moderní verze klasického ženského melodramatu sleduje osudy ženy (Geraldine Chaplinová) propuštěné po dvanácti letech z vězení, která se vydá hledat svého bývalého manžela (Anthony Perkins).


Film Vyber si mě (Choose Me, 1984), natočený v křiklavě neónovém stylu losangeleského malíře Eda Ruschy, sleduje skupinu prapodivných postav, jež spojuje složité předivo heterosexuálních vztahů. Keith Carradine hraje patologického lháře, který na útěku z nemocnice pro válečné veterány nabízí manželství každé ženě, kterou políbí. Na své cestě zabloudí do baru vedeného bývalou prostitutkou (Lesley Ann Warrenová) a jeho přítomnost se stane katalyzátorem milostných krizí mezi pravidelnými hosty a posluchači „Linky lásky" - rozhlasového pořadu určeného všem nešťastně zamilovaným.

Snímek Zmatek v hlavě (Trouble In Mind, 1985), jehož děj se odehrává v deštivém neo-noirovém světě fiktivního města Rain City, spojuje v příběhu samotáře Hawka (Kris Kristofferson), bývalého policisty i zločince, a krásné a nevinné Georgie (Lori Singerová) tradiční kriminální příběh s mýtickou legendou.


Film Hledá se láska (Love At Large, 1990) je okouzlující variací na věčné téma hledání lásky v celé její prchavé a iluzorní kráse. Ve snímku, který obohacuje žánr detektivek drsné školy o ironický romantismus, hrají Tom Berenger, Elizabeth Perkinsová, Anne Archerová, Ted Levine, Ann Magnusonová, Kevin J. O'Connor a Kate Capshawová.
Snímek Tajné životy zubních lékařů (The Secret Lives of Dentists, 2003), který vznikl podle novely Jane Smileyové, nabízí emocionálně komplexní pohled na monogamii a manželství. Zakřiknutý manžel (Campbell Scott) si představuje rozhovory se svým nejobtížnějším pacientem (Denis Leary) a oddaluje tak konfrontaci se svou ženu (Hope Davisová), kterou podezírá z nevěry.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Jogurt, lék v kelímku

Komentáře