text

Kniha Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla oceněna WALD Press AWARD

Přidáno: 20.05.2009 | Přidal: rookie

Během vernisáže výstavy Labyrint světla v Ekotechnickém muzeu v Praze Bubenči udílelo nakladatelství Wald Press ocenění WALD Press AWARD.

Tomas Sedlacek a Jiri WaldTomas Sedlacek a Jiri Wald

Ocenění ve tvaru plakety, předávané letos již desátým rokem, obdržel mladý ekonom Tomáš Sedláček za knihu Ekonomie dobra a zla. Publikace, kterou vydalo nakladatelství 65. pole, byla vysoce hodnocena „za mimořádný literární počin a za odvahu říct nahlas, že ekonomie bez mravnosti je napůl slepá".

Sedláčkova prvotina přináší nekonformní a inspirativní pohled na současnou hospodářskou krizi. Autor si klade otázku, zda se vyplácí konat dobro, zda je „ekonomické" chovat se slušně a jestli z toho člověku plyne užitek. Současná krize není jen ekonomická. „Naší době chybí přiměřenost," soudí Sedláček, velký kritik „šíleného přežírání a nadspotřeby" posledních dvaceti let.
Dnes dvaatřicetiletý ekonom byl za svého stipendijního pobytu na univerzitě v Yale v roce 2006 zařazen mezi pět nejnadanějších ekonomů světa. V letech 2001 - 2003 pracoval jako ekonomický poradce Václava Havla. Nyní je ekonomickým stratégem ČSOB a členem Národní ekonomické rady vlády. V minulosti byl toutéž plaketou ohodnocen například Benjamin Kuras za knihu „Sekl se Orwell o dvacet let?".

„Šel jsem celý život se slabšími," stojí na plaketě WALD Press AWARD. Je to krédo Františka Walda, profesora teoretické chemie a metalurgie Českého vysokého učení technického, kde v letech 1919 - 1920 působil jako rektor. Na jeho počest bylo v roce 1995 nakladatelství WALD Press založeno a udělením cen vyjádřuje úctu a podporu osobnostem, které dokážou být nápomocny druhým. Avšak precizní publikace tohoto nakladatelství již samy také získávají další ocenění.

„Fantazie láme pouta otroctví a je-li tvořivá, je dobrým základem pro lepší svět" - to je motto všech projektů, u jejichž zrodu stáli Radana a Jiří Waldovi. Jsou to zejména projekty Uměním ke svobodě, kam patří i hravé interaktivní výstavy koncipované Petrem Niklem, jako je expozice Orbis pictus - úspěšná i ve světě, nebo jako je nejnovější expozice ve staré kanalizační čističce vod

Labyrint světla, koncipovaná Petrem Niklem a Ondřejem Smeykalem a lze ji navštívit do 14. července. Na těchto výstavách se podílí početná mezinárodní skupina umělců.
Projekt Uměním ke svobodě vytvořili manželé Waldovi původně pro děti z dětských domovů, teprve později se rozrostl. Právě proto děti z Dětského domova v Novém Strašecí předávaly na vernisáži další ocenění, a sice ceny občanského sdružení Audabiac, vyjádřené plastikou sochaře Franty. Cenu Podnik budoucnosti převzal pro Družstvo invalidů Ergotep jeho spoluzakladatel a ředitel Jiří Herynek. Tutéž cenu obdržela i akciová společnost Fermata zastoupená jejím spolumajitelem a ředitelem Ondřejem Žižkou.

Další cenu Paprsky humanity, udělovanou za mimořádný přínos k činnosti občanského sdružení Audabiac, převzal Vitor de Ascensaeo, zástupce Evropské komise pro vzdělání a kulturu.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře