text

Předčítač (The Reader)

Přidáno: 14.07.2009 | Autor: MarekVatral | Přidal: Medo

Michael (David Kross, Ralph Fiennes) je nenápadný mladík s andělsky nevinnou tváří. V podstatě introvert trávící většinu času s knihou v ruce. Vzhledem k tomu, že má jen patnáct, je panensky bojácný, nezkušený, ale zato o to poddajnější otevřeně přijímat všechny nové situace, které se mu z času na čas náhodně naskytnou.

readerreader

Hanna (Kate Winslet) je dvojnásobně starší, všemi mastmi ošlehaná žena, která si už něco v životě prožila. Svědčí o tom především její nepříčetně odměřený pohled a neústupně železné charisma, které jí bude opanovat během celého příběhu.


Už na prvý pohled je studená jako poválečné Německo, kde se před námi znenadání rozprostře její trpký příběh protkaný bolestivě nešťastnou láskou a do poslední kapky vášně promilovanými nocemi.
I přes viditelné rozdíly je spojuje jedno - záliba v literárních příbězích světové beletrie. Zatímco on čte, ona pozorně naslouchá každé jeho větě, která se vzápětí ztrácí v temných úskalích jejího tmavého špinavého bytu, dostatečně vystihujícího jejich vzájemnou samotu.


Podobné milostné avantýry zaobalené do tragického příběhu v sobě většinou skrývají vždy víc, než jen neohraničené zobrazování skandálních sexuálních scén.


Režisér Stephen Daldry ve svém posledním filmu Předčítač (The Reader) - volně inspirovaném románem Bernharda Schlinka o ně ani tak nestojí a proto celý ten smutný příběh ubírá cestou postupného odhalování osudů ženy Hanny a plachého „chlapečka", jak si zvykla ho nazývat. Jejich vzájemné náhlé odloučení je jen jakousi předzvěstí, že v tomto ve velkém stylu natočeném filmu půjde ještě o něco více. Třebas i o odkrytí morálního tajemství Hanny, která není až tak nevinná, jak se nám to na prvý pohled může zdát.


Vynikající střídání minulého a přítomného času dělá z Předčítače suverénní filmový román se vším, co k tomu patří. Pomalé a dlouhé záběry kamery odhalují prazvláštní tajemství precizně a neunáhleně. Jsou tedy dostatečným útočištěm pro fenomenální herecké výkony jednotlivých protagonistů. Zvlášť třeba vyzdvihnout bravurní herecké nasazení Kate Winsletové, která se se svojí postavou sžila tak moc, že pokud by už v životě nenatočila nic jiného, budeme si ji pamatovat. Stejně nepřehlédnutelná je i hudba. Ani v náznacích nevzbuzuje patetický dojem převýšit celkové vyznění filmu, se kterým konec konců kráčí ruku v ruce.


Tyto, ale i ostatní kvality dělají z Předčítače moudrý, emocionálně silný a poutavě natočený film - toto léto je myslím jedním z nejzásadnějších. Bez jakýchkoliv vyšších nároků si suverénně klade za cíl najít odpovědi na mnoho etických paradoxů, balancujících na pomezí dobra a zla.


A nakonec třeba přiznat, že jen málokteré oko při tom všem zůstane suché.

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře