Stopem světem

Přidáno: 06.12.2009 | Autor: Mika | Přidal: Medo

Nechybí vám odvaha? Toužíte po dobrodružství? Tak si sbalte ruksak, pár eur, doma povězte, že nevíte kdy se vrátíte a že nebudete volat a vydejte se na nejbližší výjezd z města. Nezapomeňte si hlavně vzít euroobal, dostatečné množství bílých A4 a černou fixu! Jde se stopovat!

 

stopovaniestopovanie

Stopování je laciný, při troše štěstí rychlý, pohodlný, flexibilní, zábavný a dobrodružný způsob cestování. Pokud se rozhodnete stopovat, už nikdy nemusíte číst cestovní řády, uzavírat smlouvy, rezervovat a kupovat lístky a dodržovat časy odjezdů a přesto můžete procestovat celou Evropu!


Parta zkušených stopařů se s vámi na následujících řádcích ochotně podělí se svými zkušenostmi a radami. Díky jim vám půjde stopování o mnoho lépe!


Rišo má radu pro úplné začátečníky: „Pokud jste ještě nikdy nestopovali, zkuste si svoje štěstí otestovat na krátkých trasách. Já jsem poprvé stopem cestoval ze Žiliny do Martina. Postupně se moje trasy stávaly delší a delší a nyní už běžně stopem cestuji po celé Evropě."


Miňo vám poradí nejlepší místo na stopování: „Základem úspěchu při stopování je dobré místo. Musíte myslet na to, že aby vám vodič zastavil, musí vás včas zahlédnout a musí mít i kde zastavit bez toho, aby kohokoliv ohrozil. Nejlepší místa jsou za křižovatkou. Během doby, kdy řidiči stojí na červenou, si vás mohou prohlédnout a když jim naskočí zelená, rovnou se u vás zastavit. Výborným místem jsou i benzínky a odpočívadla. Můžete se také postavit pod dopravní značku, která upoutá pozornost každého šoféra. Pozor ale na to, aby to nebyla značka „Zákaz zastavení"! Vyhýbejte se dálnicím. Nejenže je to nebezpečné, ale navíc i v celé Evropě zakázané!"


Petra
se považuje za zkušenou stopařku. Nováčkům doporučuje, aby řidiče zaujali místo vystrčeným prstem stopovací tabulkou: „Tabulka musí být čitelná už z dálky. Moc se tedy nerozepisujte. Stačí, když na ni napíšete zkratku města, do kterého se chcete dostat. Ideální jsou na to silné černé fixy. Z vlastní zkušenosti vím, že pera anebo tužky jsou nevyhovující."


Dušan tvrdí, že při stopování je důležitý i vzhled: „Děvčata to mají samozřejmě lehčí. Kdybych byl holka, asi bych neměl odvahu stopovat sám. Lepší je stopovat ve dvojici. Nikdy totiž nevíte, na koho natrefíte. Chlapci to mají trochu těžší. Řidiče by proto neměli odradit svým neupraveným anebo nezávislým vzhledem. Když má chlapec dlouhé vlasy, doporučuji je schovat pod klobouk anebo kšiltovku. Odstrašujícím dojmem též působí množství piercingů na tváři. Dobře nepůsobí ani příliš velký ruksak anebo množství zavazadel. Kdo působí slušně a čistě, má rozhodně větší šance, než týpek s imidžem vagabunda. Ať už jste děvče anebo chlapec, v každém případě nasaďte příjemný úsměv. Úsměv je totiž polovička úspěchu! Zkuste působit uvolněným, sebejistým a příjemným dojmem."


Tomáš patří v stopování mezi zkušené profesionály: „Nenechte se odradit neúspěchem! Nevzdávejte to, když vám delší dobu nikdo nezastaví. Chce to nepodléhat negativním náladám a udržovat si stálou hladinu optimismu v krvi. Radujte se z volnosti! Dobrodružství, které na vás čeká, je k nezaplacení."


Martina má radu pro ty opatrnější: „Vždy, když mi zastaví nějaké auto, zapamatuji si jeho SPZetku a okamžitě po nasednutí ji v SMSce pošlu nejlepší kamarádce. Vím, že nejsem jediná, kdo to dělá. Je to pro případ, že by se mi něco stalo."


Hela si na svoje cesty vždy bere i automapu: „Doporučuji to každému stopaři! Málokdy se totiž stane, že vás řidič sveze až do vašeho cíle a tak se během jízdy můžete rozhodnout, kde vystoupíte."


Marián radí, jak se chovat v autě: „Uvědomte si, že v autě jste host a podle toho se i chovejte! Jsou řidiči, kteří berou stopaře jen proto, aby si s nimi pokecali. Slušnost káže, abyste si tedy s nimi pokecali. Naopak, když není řidič hovorný, není vhodné, abyste se moc ptali - a už vůbec ne na jeho práci a soukromí. Když stopujete ve dvojici mimo Slovensko a Česko, nikdy si v autě s kolegou stopařem nepovídejte slovensky nebo česky. Bylo by to vůči řidiči nezdvořilé a navíc byste ho mohli vystrašit!"

 

Troufáte si? Možná už na nejbližší výpadovce z města na vás čeká největší dobrodružství vašeho života!

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře