Odpolední spánek – Luxus anebo nutnost?

Přidáno: 04.08.2009 | Autor: Mika | Přidal: Medo

Letní dovolená u některých z nás každoročně odstartuje závist - středomořským národům závidíme jejich zdraví, bezstarostnost, kuchyni a hlavně odpolední spánek. V řeči domorodců - siestu!

siestaa.jpgsiestaa.jpg

Syndrom siesty určitě velmi dobře znáte! Po obědě přichází útlum, nedokážete se soustředit na práci, děláte chyby a nepomáhají ani hektolitry kávy. V té chvíli byste nejraději svoji práci vyměnili za pohodlnou postel anebo alespoň křeslo, ve kterém byste si mohli alespoň na pár minut zdřímnout. 


Párminutové osvěžení
Naše těla si jednoduše odpolední odpočinek žádají. Organismus je nastavený tak, že přibližně osm hodin po probuzení si žádá oddych. Když mu ho dopřejete, odmění se vám hladším trávením, pohotovějšími reakcemi, lepší koncentrací a dokonce i delším životem! Je dokázané, že krátký odpolední spánek snižuje riziko infarktu! Krátké zdřímnutí pomáhá srdci snížit stres, který většina z nás během dne zažívá. K tomuto výsledku dospěli vědci na základě několikaletého obrovského výzkumu, během kterého pozorovali téměř 24-tisíc Řeků. Ti, kteří si alespoň 3 krát do týdne dopřáli po obědě půlhodinový spánek, měli o 37 % menší šanci zemřít na infarkt než ti, kteří nespali.


S odpoledním spánkem byste to však neměli přehánět. Na znovu nastartování těla a mysli stačí 20 až 30 minut. Pokud strávíte přes den v posteli víc času, hrozí opačný efekt. Když překročíte hranici 90 minut, narušíte si denní rytmus, jehož důsledkem je snížená kvalita nočního spánku.


Představa zavedení siesty v našich končinách je sice lákavá, na druhé straně si třeba uvědomit i jisté nevýhody. Pokud by ve vašem zaměstnání zavedli dvouhodinovou siestu, váš pracovní čas by se o stejnou dobu natáhl. V práci byste tedy nekončili například o páté, ale až o sedmé. A to už by se asi líbilo jen málokomu!


Nové podoby siesty
Mexiko před časem dvouhodinovou siestu zrušilo! Vláda si totiž spočítala, že svícení v kancelářích po večerech stojí 200 miliónů dolarů ročně. Tento luxus si už země víc dovolit nemůže! Mexičané však přesto o svůj odpolední oddych nepřicházejí. Siesta se jen zkrátila na hodinu. Dlouhá siesta je minulostí už i ve španělských státních institucích.


V Americe můžete natrefit na specializované firmy, které nabízejí kancelářským ospalcům pohodlná místečka na schrupnutí. Fungují hlavně v různých mrakodrapech anebo byznys centrech, kde v stovkách firem pracují tisíce potencionálních zákazníků. Funguje to jednoduše - za pár dolarů si pronajmete speciální lůžko, na kterém si můžete zdřímnout.


Podobná zařízení začala vznikat i v Japonsku. Podnikavci si totiž všimli, že unavení zaměstnanci si začali kvůli odpolednímu spánku pronajímat pokoje v hodinových hotelích a tak založili denní noclehárny. 40 minutový spánek v „ložnici" s množstvím postelí stojí 800 jenů.


V roce 2003 vzniklo ve Velké Británií hnutí za zavedení siesty. Možná si vzpomínáte, že v létě v roce 2003 udeřila v Evropě obrovská horka, která připravila o život 27-tisíc lidí. Hnutí zdůrazňuje, že nejvíc obětí zaznamenali v zemích, ve kterých se nedodržuje siesta. Odpolední oddych prezentují jako zdravější přístup k práci a životu.


Ve Francii o zavedení siesty usiluje samotný ministr zdravotnictví. Navrhuje, aby měli pracující právo na odpolední siestu a aby pro ně zaměstnavatelé zabezpečili odpočinkovou místnost.

 

siesta 4siesta 2siesta 1


Nevýkonní ospalí zaměstnanci
Půlhodinka spánku v průběhu dne je skvělým způsobem, jak si dobít baterky. Některé zahraniční firmy to velmi dobře ví a proto svým zaměstnancům zařídili místnosti určené na oddych a odpolední spánek. Pokud si zaměstnanci během pracovní pauzy na pár minut zdřímnou, jejich následná pracovní výkonnost stoupne až o 30 %. Pokud si i vy můžete v práci zdřímnout, udělejte to! Pohovky anebo pohodlná křesla, ve kterých si můžete dopřát chvilku odpočinku, jsou dnes už v téměř každé kanceláři. Pokud by si čeští a slovenští zaměstnavatelé spočítali ztráty, které způsobují ospalí zaměstnanci, určitě by odpočívárny nebyly vzácností ani u nás.

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře