KALAŠNIKOV – hvězda mezi zbraněmi.

Přidáno: 01.02.2008 | Autor: Mika | Přidal: Medo

Pokud právě nepatříte mezi teroristy skupiny al-Kajda anebo nejste členem pouliční bandy desetiletých černoušků někde v Africe, předpokládám, že samopal Kalašnikov jste nikdy v rukou neměli. Přesto je 10 věcí, které byste o této zbrani měli znát!

fotografiafotografia

 

 

 

1. Samopal Kalašnikov před pár měsíci oslavil své 60. narozeniny a za tuto dobu sa stal nejrozšířenější střelnou zbraní historie. Odhaduje se, že na celém světě existuje 100 miliónů kusů tohoto samopalu. V porovnání se svými předchůdci byl a je jednoduchý a laciný. Seženete ho od 50 do 250 dolarů za kus.

2. AK47 /automat Kalašnikov  vzor 1947/ vynalezl tankista Michail Timofejovič Kalašnikov, když ležel v nemocnici po vybombardování svého tanku. Inspiroval se německými a českými zbraněmi a pomáhali mu dva ruští plukovníci. Pro propagandu byl však mladý komunista Kalašnikov zajímavější než armádní konstruktéři a tak novináři jmenovali jen jeho.

3. Michail Timofejovič na AK47 nevydělal. Svoji zbraň si zapomněl dát patentovat a Sovětský svaz vesele rozdával licence spřáteleným zemím.

4. Vynálezce žije dodnes jen ze státního důchodu. Je na tom tak špatně, že před čtyřmi lety prodal své jméno německé firmě, která pod značkou „KALAŠNIKOV" prodává vodku, deštníky, hodinky, vody po holení a tenisové rakety.

5. Samopal Kalašnikov si ve 2.světové válce nezastřílel, ale potom už asistoval při každém bojovém konfliktu v Evropě, Asii, Africe a Americe. Podle skromných odhadů Kalašnikov zabil víc lidí, než atomová bomba v Hirošimě. Michail Timofejovič se vyjádřil, že kdyby to byl věděl, tak raději sestrojí sekačku na trávu.

6. V Africe se stal Kalašnikov natolik populární, že ho můžete vidět nejen v rukách malých dětí, ale některé z nich mají toto jméno zapsané i v rodném listě. Chlapců se jménem Kalašnikov můžete familiárně oslovovat Kalaš anebo Kali. 

7. Kalašnikov si oblíbil i Usáma bin Ládin, který se na svých propagačních videozáznamech objevuje se samopalem v ruce. V ruce ho drží i latinskoamerický revolucionář Che Guevara na svém nejslavnějším plakátě. Mozambik má AK47 dokonce na své národní vlajce.

8. Automatická zbraň Kalašnikov se vyrábí i dnes, konkrétně ve městě Iževsk na Uralu a v dalších, přesně nespočítaných černých dílnách po celém světě.

9. Kalašnikov dokáže střílet i za roh!

10. S Kalašnikovem se téměř vždy trefíte! Dokáže vypálit až 600 střel za minutu a jistota je téměř stoprocentní, že alespoň jedna z nich váš cíl, i pobíhající,  zasáhne.

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře