V Římě s anděly a démony

Přidáno: 01.02.2008 | Autor: Mika | Přidal: Medo

Hysterii a skandály, které vyvolal román Dana Browna Da Vinciho kód už snad rozdýchali všichni zúčastnění. Po stopách tohoto bestseleru jste se mohli vydat prostřednictvím knihy, filmu, ale i osobně. Cestovní kanceláře na popularitu příběhu pružně zareagovaly a svým turistům nabídly poznávací zájezdy po místech, kde se odehrává příběh. Tři roky před Da Vinciho kódem však Dan Brown napsal román Andělé a démoni. Jeho příběh je provokativní a církev bručí dostatečně, aby američtí filmaři zacítili peníze. Ještě před tím, než se do našich kin dostane film, můžete knihu použít jako turistického průvodce po věčném městě. Děj se totiž téměř výhradně odehrává v Římě!

fotografiafotografia

Hlavní hrdina, historik a vykladač symbolů Robert Landgon má pár hodin na to, aby objevil a prošel Cestu osvícení. Proč tak musí udělat a co ho čeká na konci, vám samozřejmě neprozradíme. Vaši pozornost nasměrujeme na 5 míst, které můžete navštívit dříve, než herec Tom Hanks na filmovém plátně. On to zvládne za necelých 24 hodin, zdrželo ho luštění symbolů a pořádně se zapotí. My jsme to zvládli za pár hodin a na této příjemné procházce nás nejdéle zdržela příjemná večeře v centru Říma.

První zastávka na Cestě osvícení je na Piazza del Popolo. Využili jsme metro a na náměstí jsme se dostali krátce po 14-té hodině. Překvapil nás obrovský obelisk a nám bylo jasné, že máme přede sebou ještě dlouhou cestu. Zašli jsme proto do Caffe Rosarti, kde jsme se stejně jako místní spisovatelé, novináři a politici povzbudili aperitivem. Do kostela s Chigiho kaplí jsme se nemuseli vloupat jako hlavní hrdina románu. Vyfotili jsme si anděla s napřaženou rukou a hned jsme věděli, kterým směrem se máme dále dát. Ukazoval přímo na Vatikán.

Metrem jsme se odvezli dvě zastávky a na náměstí svatého Petra jsme se dostali ulicí Via di Porta Angelica, která je plná obchodů se suvenýry. Od růžence za 1 euro, přes trička se Svatým Otcem až po obrovské Betlémy tu koupíte vše. Hodinky ukazovaly přibližně 15:15 a my jsme se dostali do Vatikánu. Stáli jsme před Bazilikou sv. Petra a všude okolo nás bylo 284 obrovských sloupů. Na náměstí se vejde až 60 tisíc lidí a bazilika je dlouhá jako šest fotbalových hřišť. Když budete mít štěstí, uvidíte papeže. Když budete mít smůlu, na to, abyste se dostali dovnitř, si musíte vystát nekonečnou řadu turistů, která často sahá až za brány nejmenšího státu na světě. Symbol, který odhaloval pokračování Cesty osvícení, náš knižní hrdina našel na podstavci 350 tunového a 25 metrů vysokého monolitu, který stojí uprostřed náměstí. Robert Landgon na něm našel tvář anděla, znázorňující vítr vanoucí od Vatikánu. Směr naší další zastávky je jasný - Piazza Barberini.

fotografia

 

Za branami Vatikánu jsme pár minut před čtvrtou nasedli do vyhlídkového autobusu, který nás sice oklikou, ale velmi pohodlně dovezl přímo před kostel Santa Maria della Vottoria. Navíc jsme během asi půlhodinové jízdy viděli téměř vše, co každý návštěvník Říma prostě vidět musí! V kostele jsme našli sochu Extáze sv. Terezy, kvůli které se sem přes půlku města hnal luštitel symbolů Langdom. Socha je skutečně skandální a je považována za nejnevhodnější výzdobu, jaká kdy byla umístěna v křesťanském chrámu. Někteří konzervativnější svatí muži ještě i dnes nemohou rozdýchat Svatou Terezu, která prožívá obrovský orgasmus. Nad ní je anděl s ohnivým šípem. Asi nikdo nepředpokládá, že by ji vzrušil právě on. Nás však posunul dále na Cestě osvícení.

Příjemnou, přibližně hodinovou procházkou jsme se okolo šesté dostali na Piazza Navona. Náměstí už bylo v té době plné pouličních malířů a hladových turistů. Robert Landgon se tu skoro utopil ve Fontáně čtyř řek, vy si raději sedněte do restaurace na nějakou místní „buonissimo" gurmánskou specialitu. Doporučujeme pappardelle s houbami. Jsou to těstoviny s houbovo - vínovou omáčkou, ke kterým se hodí suchý vermut. Časnou večeři si v klidu vychutnejte, stále máte dostatek času na přesun k poslednímu místu Cesty osvícení.

Autor románu Andělé a démoni Dan Brown tvrdí, že pokud spojíme všechna čtyři místa v Římě, která jsme už navštívili, vznikne kříž, v jehož středu je Andělský hrad. Veliká lež! Nakonec v knize je jich víc. Zapadá to však do děje a proto konečná zastávka hlavního hrdiny a i naše je Castel s. Angelo. K hradu jsme se dostali přes Andělský most, kde si můžete koupit zaručené originály kabelek a opasků Luis Vuitton, D & G anebo GUCCI. Tedy pokud vám jako záruka stačí slovo prodavače s tmavou pletí. Vuittonka za 10 euro? No, nekupte to! Ještě pár fotek na nádherně osvětlený Andělský hrad a Cesta osvícení je za námi. Netvrdíme, že je to nejvhodnější způsob, jak poznat Řím, k těm originálnějším však určitě patří. A na osvícení nečekejte. Nám se vyhnulo. Anebo my jemu?

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře