Na Blues Alive také gospel, speciální koncerty Longital, 2Wings nebo hudební film

Přidáno: 09.11.2009 | Přidal: chris

Tak jako každý rok i letos se festival Blues Alive neomezuje pouze na špičkovou bluesovou hudbu od nás a ze světa, ale nabídne řadu žánrových přesahů a speciálně připravených koncertů - od gospelu přes „One Man Show" odpoledne a speciální koncerty kapel Longital či 2Wings až po unikátní hudební film.

foto: Ivana Lipovská (Longital)foto: Ivana Lipovská (Longital)

Vůbec poprvé se seznámí zdejší diváci s moderní podobou gospelu, a to v kostele v podání Gospel Limited, jednoho z nejuznávanějších představitelů tohoto stylu na našem území. V jejich repertoáru je řada moderních gospelů od světoznámých amerických i evropských autorů jako Kirk Franklin, Richard Smallwood, Edwin Hawkins, Donald Lawrence, Willie Small, Clarence Eggleton, Maria Nordenback a mnoho dalších.

K nejzajímavějším programovým bodům dále patří například odpoledne „One Man Show" se sólovými muzikanty (Jiří Míža, Stoker One Man Band a Jan Ponocný alias Circus Ponorka), kteří zároveň obhospodařují několik nástrojů a tak jsou vlastně schopni dosáhnout výrazu celé kapely. „Za one-man-band tak můžeme vlastně považovat na jedné straně kytaristu, silně si dupajícího do rytmu, na straně druhé muzikanta, který je schopen za pomoci nejsoučasnějších technologií navrstvit několik partů svých nástrojů a hlasů do hutného a bohatého zvuku," uvádí Ondřej Bezr, dramaturg festivalu.

Slovenští Longital si připravili na sobotu mimořádný program s písničkami ze svých začátků, tedy z doby, kdy ještě působili jako živé, téměř folkrockově znějící kvarteto.

Ve stejný večer zahrají 2Wings Dana Šustra s Blankou Šrůmovou (bývalí členové Tiché dohody) speciální set, určený jen šumperským posluchačům, se zvláštními hosty: kytaristou Honzou Ponocným (Circus Ponorka) a na foukací harmoniku bude hrát Ondřej Konrád, nejlepší český harmonikář, který v minulosti natáčel s Tichou dohodou. V 90. letech byla Tichá dohoda jednou z nejpopulárnějších a na českou scénu nejvlivnějších kapel. Se zlomem desetiletí se kapela hudebně i lidsky rozešla, zpěvačka Blanka Šrůmová se vydala na sólovou dráhu a mozek souboru, kytarista Dan Šustr, na hudbu zcela rezignoval. „Až v roce 2005 mě kámoši z reklamní agentury ukecali, ať udělám hudbu k reklamě na pivo, takovou půlminutovou kytarovku, a díky tomu jsem zase dostal strašnou chuť se k muzice vrátit," říká jeden z našich nejlepších kytaristů. Šustr dal dohromady kapelu 2Wings, ve které uvolnil stavidla přímočarému rock´n´rollovému výrazu, který má k blues odedávna tak blízko.

A nejen hudbou živ je člověk: sobotu zahájí film „Cadillac Records" (USA, 2008, české titulky). Režisérce Darnell Martin se v tomto hraném celovečerním filmu podařilo velmi věrně a zajímavě vylíčit historii vůbec nejdůležitějšího hudebního vydavatelství v dějinách bluesové hudby, chicagských Chess Records. „Před divákovýma očima jako na dlani ožívá spousta slavných bluesových historek, legend, mýtů i drbů, doprovázená samozřejmě spoustou skvělé hudby," líčí Ondřej Bezr. Snímek v Česku není v běžné distribuci.

Festival Blues Alive, největší středoevropská přehlídka bluesové hudby, proběhne od 12. do 15. listopadu v Šumperku a polském Chorzowě. Celkově přijede přes třicet kapel, které představují špičku českého, polského, britského a amerického blues. Letošním programem se vine jako červená nit hudba z Chicaga, města, kde vzniklo a které je Mekkou tradičního elektrického blues. Hlavními hvězdami jsou americký kytarista a zpěvák Lurrie Bell se svým Blues Bandem, americká formace Chicago Blues Festival Tour se zpěvačkou Diunnou Greenleaf, kytaristy Greggem Wrightem a Zacem Harmonem. Trojici hlavních hvězd doplňuje britský harmonikář Paul Lamb s The King Snakes.

Vstupenky v cenách od 50 do 420 Kč jsou v prodeji od 15. září, permanentka na hlavní program pak za 590 Kč.

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře