text

Ctihodný občan (VIDEORECENZE)

Přidáno: 15.01.2010 | Autor: BarboraBacikova | Přidal: Medo

Spravedlnost hořce zaplakala a celý justiční systém byl převrácený naruby. Zkorumpovaným právníkům, kteří si "jen" dělají svou práci, naskočila husí kůže a soudci přemýšlejí, zda nezmění povolání. Fatální chyby mohou mít fatální následky.

 

Ctihodný občanCtihodný občan

V nejnovějším filmu F. Garyho Graye (Vyjednavač, Loupež po italsku) za chybu zaplatí i zdánlivě zkušený právník Nick Rice v podání Jamieho Foxxe, když ve snaze docílit pohodlnou dohodu mezi zločincem a obětí, zaseje semínko nenávisti v ctihodném občanovi, a roztočí tak kolotoč krvavé pomsty. Vzorec, který jsme ve filmu viděli mnohokrát, avšak tentokrát se proměnnou stává mstitel s těmi nejkrutějšími zbraněmi a divák mu chtě či nechtě fandí.

 

Celým filmem nás provází na pohled dobrosrdečný Clyde Shelton (Gerald Butler), v určitých chvílích se mu dá jen těžko uvěřit jeho nemilosrdné řádění a vyřizování si účtů s celým "systémem". Poté, co mu dva zločinci zavraždili ženu a dceru a on se nedočkal spravedlnosti, se slzami v očích odchází, aby se po deseti letech vrátil a jménem své idylické rodinky, vraždil. Zabíjení doslova "hostelovským" způsobem, ale inteligentně jako v Seven.

 

VIDEORECENZE Ctihodný občan (Law Abiding Citizen 2009)

 

První polovina se nese ve znamení dokonale promyšleného plánu, diváka čeká jedno překvapení za druhým, napětí se dá krájet, až dosáhne vrcholu a dochází k tvůrčí krizi scenáristy (Kurt Wimmer). Křivka sinusoidy začne klesat až na úplné dno a výsledkem je velmi špatný závěr plný nelogických prvků včetně dehonestace mstitelovy mysli. Nezasloužil si, aby celý jeho zpočátku prvotřídní plán skončil jako slepenec absolutních nesmyslů.

 

Nezasloužili si to ani dva hlavní protagonisté, kteří tento herecký duel zvládli na výbornou. Jamie Foxx versus Gerald Butler tak musejí svým charismatem a talentem zachraňovat přešlapy dějové linie. Pravděpodobně se jim to daří, protože mrazivý pocit rezonuje i po shlédnutí celého filmu. Netřeba se však zbytečně zamýšlet a film budete považovat za výjimečný, promyšlený a nepokazí vám to ani otřepaná závěrečná symbolika ohně.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře