Do Prahy se po 284 letech vrátí barokní opera Siface

Přidáno: 07.04.2013 | Přidal: rookie

Novodobá světová premiéra barokní opery Siface od Nicoly Porpory, která se uskuteční 10. května od 18 hodin v sále Českého muzea hudby na pražském Újezdě, aspiruje na hudební událost jarní kulturní sezóny v metropoli.

 

Barokní divadlo ČK_Vivaldi 2011Barokní divadlo ČK_Vivaldi 2011

Vznešená barokní hudba interpretovaná na dobových nástrojích prvotřídními hudebníky mezinárodního souboru Hof-Musici a obdivuhodné pěvecké výkony českých sólistů (Veronika Mráčková Fučíková, Jana Dvořáková, Lucie Rozsnyó, Tomáš Kočan, Pavel Valenta a další) slibují nevšední zážitek. Režie a barokní gestiky s ujala Zuzana Vrbová a od cembala řídí Ondřej Macek.

 

Po uvedení dosud neznámé Vivaldiho opery Argippo v roce 2008, které vzbudilo oprávněnou mediální pozornost, je nastudování Siface od Nicoly Porpory dalším krokem k poznání hudebního života Prahy 1. poloviny 18. století. Porporova opera Siface sice poprvé zazněla v roce 1726 v Benátkách, ale již tři roky poté byla provedena v Praze, v divadle známého mecenáše umění, hraběte Františka Antonína Sporcka. Typicky barokní drama vášně, zrady a bezohledné ctižádosti v protikladu k lásce, věrnosti a neochvějné ctnosti tak zazní v Praze poprvé po více než 280 letech!

 

Nicola Porpora (1686-1768) patří k nejvýznamnějším představitelům pozdně barokní italské opery, tzv. dramma per musica. Byl oslavován nejen jako skladatel, ale také jako nedostižný učitel zpěvu. Autorem libreta je císařský dvorní básník Karla VI. a Marie Teriezie Pietro Metastasio. Text libreta - v italském originále s českým, německým a anglickým překladem, dostanou diváci k zakoupené vstupence spolu s programem.

 

Představení v Českém muzeu hudby je součástí Festivalu barokních umění, který vznikl v roce 2008 s cílem oživit barokní operu v mezích současných možností autentické interpretace. Tým badatelů a hudebníků tak každoročně připravuje slavnostní uvedení od doby svého vzniku neprovedených oper. Novodobá světová premiéra v polo-scénickém provedení se realizuje vždy v květnu v Praze, plně scénická verze pak v září v autentických prostorách unikátního barokního divadla na českokrumlovském zámku. Letošní VI. ročník Festivalu barokních umění se v Českém Krumlově odehraje od 20. do 22. září a jeho součástí budou nejen tři mimořádná představení Siface Nicoly Porpory v zámeckém divadle, ale také řada pozoruhodných koncertů a dokonce i barokní ohňostroj a slavnostní barokní iluminace v zámecké zahradě.

 

Vstupenky na novodobou světovou premiéru barokní opery Siface 10. května v Českém muzeu hudby je možné zakoupit v cenách od 450 Kč v předprodeji na www.ckrumlov.cz/opera.

 

Více informací o Festivalu barokních umění Český Krumlov na www.festival.krumlov.cz