text

Letní filmovou školu navštíví Greenaway, Solondz i Dejvické divadlo!

Přidáno: 24.06.2014 | Přidal: Administratorka

Běžná škola už za pár dní končí, příjemnější Letní filmová škola už za pár týdnů začíná. A z toho, jak nabitý je její rozvrh, můžou mít všichni její žáci jedině radost.

 

Letní filmová školaLetní filmová škola

Fanoušci Španělska mohou své zklamání nad výkony iberských fotbalistů na letošním mistrovství světa zahnat radostí nad výkony španělských filmařů. Třeba Augustí Villarongy, Katalánce, který se otevřeně hlásí k homosexuální orie ntaci a tvoří drsné, ale současně snově ztvárněné filmy na pomezí mysteriózních dramat a hororů. Ten svá díla doprovodí v Hradišti osobně.

Obdiv si zaslouží i filmografie vlivného Francouze Roberta Bressona, kterou Filmovka ukáže v její kompaktnosti. „Navyknout publikum, aby hádalo celek tam, kde se mu ukazuje pouze část. Je třeba ho nechat hádat. Dát mu k tomu chuť," charakterizoval sám Bresson své filmy.

Režisér Kapsáře či Deníku venkovského faráře bohužel na Filmovku už přijet nemůže (v roce 1999 zemřel). V Hradišti ale potkáte jiného velikána. Solitérní autorská osobnost Petera Greenawaye se vymyká většině skupin, tendencí a žánrů. Svrchovaný perfekcionista s encyklopedickými znalostmi a renesanční umělec představí na LFŠ rozmanitý, avšak provázaný program: výběr z filmů včetně nového radikálního opusu Goltzius a společnost Pelikán, multimediální přednášku o smrti filmu a nových možnostech kinematografie a výstavu Ejzenštejn v Guanajuatu. Ta představí kolekci režisérových kreseb a črt pořízených během práce na velké m multimediálním Greenawayovu projektu o ruském filmaři Sergeji Ejzenštejnovi.

Milovníky osobitých filmů uspokojí kultovní režisér Todd Solondz. Mistr ironických černých komedií o outsiderech z amerického předměstí je jednou z největších osobností amerického nezávislého filmu a jeho díla jako Štěstí, Storytelling či Černý kůň se pravidelně objevují na velkých festivalech.

Sean Ellis ještě takovou hvězdou slavných festivalů není, ale brzy asi bude. Jeho třetí celovečerní film Metro Manila získal diváckou cenu na Sundance, jeho krátký film Cashback mu vynesl oscarovou nominaci. S tímto britským talentem si v Hradišti taky budete moct osobně popovídat, nejen o britském sociálním realismu, v jehož stylu Ellis točí a kterému LFŠ letos věnuje samostatnou sekci. Pro informace o dalším filmovém programu vám doporučujeme navštívit stránky www.lfs.cz, kde si můžete přečíst víc o tak svůdných sekcích, jakými jsou Porn-art, Screwballové komedie (neboli „sexuální komedie bez sexu") či Divy němého filmu doprovázené živou hudbou.

Na stejném webu se také můžete podívat na unikátní třídenní blok Dejvického divadla, které na LFŠ přijede hostovat s programem čítajícím filmové projekce, divadelní představení, výstavu, diskuze, masterclass i fotbalové utkání! Snad budou hrát Krobot a spol. lépe než zmiňovaní Španělé...

Pozor soutěž!
Všechny výše zmíněné hosty můžete vidět zadarmo, pokud se do 18. července zúčastníte naší fotosběrné soutěže a vyhrajete. Pobyt na 40. LFŠ na dvě noci pro dvě osoby, včetně akreditací na celou délku festivalu, získá ten, jehož fotografie z jedné z předchozích devětatřiceti Filmovek se nejvíc zalíbí návštěvníků Facebooku LFŠ. Hodnotné ceny čekají i na dalších čtrnáct umístěných. Více na soutez.lfs.cz.

 

 

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře