text

Propukl jubilejní 40. ročník Letní filmové školy

Přidáno: 28.07.2014 | Přidal: Administratorka

Pro všechny zapálené filmem.

 

Letní filmová školaLetní filmová škola

Rádi bychom vám s radostí oznámili, že přípravy se dovršily a včera konečně propukl jubilejní 40. ročník Letní filmové školy! Těšit se můžete na filmové zážitky, koncerty, divadla, přednášky, spoustu zábavy, nové přátele a krásné počasí.

A teď k programu. Letošní LFŠ začala stylově, první filmovou projekcí byl totiž černobílý němý snímek Svůdná kouzelnice. Film o novodobé Kirké, která v mytických dobách měnila muže svou magií ve vepře, vznikl v roce 1924. S emocionální vyhroceností filmu skvěle korespondoval hudební doprovod kapely Ghost of You, bez kterého by snímek mohl působit pateticky.

Považujete britský sociální film za synonymum deprese? Že to vždycky neplatí, ukázal hned první kousek, který se promítal v rámci velkého představení tohoto ostrovního žánru. Down Terrace natočil před pěti lety jako svůj debut Ben Wheatley, který se od té doby stal miláčkem britské nezávislé scény a na kontě má už čtyři velmi zvláštní a různorodé snímky.

Různorodý je i program ve stanu časopisu Respekt, který nabízí každý den od 17, 19 a 21 hodin jedno z pěti přibližně půlhodinových pásem krátkých filmů španělské provenience. Pro LFŠ je sestavil tým iShorts, který v českých kinech pořádá tematické večery kraťasů. Proto i některá z pásem na Filmovce mají jednoticí linii, například série miniaturních hororů.

Návštěvníci LFŠ měli dnes večer jedinečnou příležitost zúčasnit se slavnostní předpremiéry dokufikce Nick Cave: 20 000 dní na Zemi. „Rozhodně nečekejte klasickou biografii, prolíná se tu dokument i fikce. Není jasné, jestli je tu umělec za sebe, nebo jestli je to celé natočené s nadsázkou," upozornil narvané kino Hvězda hlavní dramaturg Jan Jílek. Oficiální česká premiéra filmu se uskuteční 9. října.

První letošní vernisáž, která proběhla v horkém pátečním odpoledni před kinem Hvězda, slavnostně zahájila ředitelka LFŠ Radana Korená. Výstava uspořádaná k jubilejnímu 40. ročníku připomíná úplné počátky festivalu, postupuje k posledním ročníkům a ve foyer kina Hvězda pokračuje expozicí fotografií Jindřicha Štreita, Karla Cudlína a dalších. Schválně, na kolika snímcích se najdete? Přijeďte to zjistit do Hradiště!

Když dorazíte, máte velkou šanci potkat režiséra Petera Greenawaye! Od 11 hodin se ve Slováckém divadle promítá jeho snímek Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec. O čtyři hodiny později nám v kině Hvězda odpřednáší Smrt kinematografie a večer po 19. hodině jako první převezme novou zmrzlinovou Výroční cenu AČFK a uvede svůj opus Goltzius a společnost Pelikán.

 

 

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře