text

Zmrzlinovou Výroční cenu AČFK převzal na slavnostním zahájení Letní filmové školy provokatér Peter Greenaway

Přidáno: 28.07.2014 | Přidal: Administratorka

Milí návštěvníci Letní filmové školy, těší nás váš obrovský zájem, který se projevil mimo jiné vyprodanými jednodenními akreditacemi na sobotní den. Včera se konala první z přednášek o historické i současné filmové technice, které přichystal Národní filmový archiv.

 

 

Letní filmová školaLetní filmová škola

„Co všechno mohl Michelangelo dokázat, kdyby býval měl elektřinu!" zvolal provokatér Peter Greenaway před natěšeným publikem kina Hvězda během svojí přednášky s mordýřským názvem Smrt kinematografie. Klasická kinematografie podle něj zemřela ve chvíli, kdy byl vynalezen dálkový ovladač.

Představila se i první screwballová komedie v historii Stalo se jedné noci, která pobavila příběhem o milionářské dcerce na útěku před snoubencem. Oproti tomu porn-artový projekt Jamese Franca a Travise Mathewse Interiér. Leather Bar. naznačil, že simulovaná soulož ve filmu je dobrá leda tak pro ořezávátka z romantických komedií.

Režisér Tomáš Pavlíček před diváky včera uvedl svou absurdní komedii Parádně pokecal. Postavu Karla psal mladý tvůrce přímo pro Václava Vydru, kterého chtěl ukázat v charakternější roli, než v jaké jsme ho zvyklí vídat.

Večerní zahájení 40. ročníku Letní filmové školy pak bylo nacpané k prasknutí. Vyvrcholilo předáním zmrzlinové Výroční ceny AČFK režiséru Peteru Greenawayovi.

A na co se můžete těšit dnes? V 11 hodin ve Slováckém divadle startuje vernisáž výstavy kreseb Petera Greenawaye, která se vztahuje k jeho připravovanému filmu Ejzenštejn v Guanajuatu. Dnes začíná i workshop s profesionálními animátory, trvá do úterý a zájemci se můžou hlásit na adrese martin.severyn@lfs.cz.

Naprosto mimořádná bude speciální projekce v kině Reduta 1 od 17.30, které nás přenese časem a ukáže, jak vypadalo promítání v biografu v roce 1914. Hradišťský zážitkový maratón ozvláštní i němá komedie Frigo na mašině doplněná pravou cimbálovkou v Letním kině RWE od 22.00.

Nevešli jste se na projekci? Díky Rekolům stihnete jinou i na druhém konci Hradiště. Růžová kola najdete všude po městě; stačí se zaregistrovat u stánku před Hvězdou - na 4 dny za pouhých 100 Kč.

Každý den pro vás připravujeme Zprávy z Letní filmové školy Uherské Hradiště. V sobotním vydání líčí letošní lákadla Radana Korená, ředitelka festivalu, Iva Hejlíčková, programová ředitelka, a Jan Jílek, hlavní dramaturg; neděle je duetem Ivy Hejlíčkové a vzácného hosta Petera Greenawaye.

 

 

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře