text

Poslední den 40. ročníku Letní filmové školy

Přidáno: 05.08.2014 | Přidal: Administratorka

Drazí příznivci Filmovky! Nevyhnutelné se stalo skutečností a máme tady poslední den letošní LFŠ. Přinášíme vám opět souhrn uplynulých akcí i řadu možností, jak se s Filmovkou rozloučit ve velkém stylu!

 

 

Letní filmová školaLetní filmová škola

Včera brzy po půlnoci vystoupil před narvaný sál mladý muž s papírmašovou hlavou na krku. Setkal se s potleskem srovnatelným třeba s takovým Peterem Greenawayem. „Každý člověk má v sobě trochu smutku, trochu Franka a trochu činčily," zafilozofoval si Frank před uvedením životopisného snímku o své osobě. Kdo ho nestihl, bude mít další možnost v listopadu, kdy pozoruhodný snímek dorazí do kin.

„Bertrand Tavernier je po Jeanu Renoirovi jediný francouzský režisér s takhle osobitým vizuálním stylem," pronesl na páteční přednášce filmový teoretik a dlouholetý kamarád slavného režiséra Mehdi Abdollahzadeh. Jedinečný byl před sto lety i Jean Durand, jen na to svět docela zapomněl. Připomenout jeho přínos filmu se v pátek pokusil na svém kinolektorátu David Čeněk.

Britský režisér Sean Ellis představuje v Hradišti své tři snímky včetně oceňovaného Metro Manila a v rozhovoru pro Filmové listy i na své masterclass prozradil, že příští rok začne natáčet drama o atentátu na Heydricha. Miroslav Krobot na své Lekci filmu promluvil o prolnutí práce na divadle s působením ve filmu.

„A nevadí vám, že jsem ženatej?" ptal se Josef Somr při přebírání zmrzlinové Výroční ceny AČFK, během nějž měl za úkol orazítkovat pozadí mladé herečky. Druhým oceněným se stal bývalý předseda AČFK Jan Kastner.
Poslední vernisáž letošní LFŠ představila mimofilmovou tvorbu Alexandera Hammida, o jejíž existenci donedávna nevěděla ani jeho rodina.

V pátek se představilo i pár českých projektů. Televizní film Osmy doprovodil jeho scenárista Marek Epstein. Film v sobě propojuje strach z trhání osmiček a podepsání Charty v opilosti. Robert Sedláček zase uvedl dva nové díly z cyklu České století s názvy Musíme se dohodnout a Je to jen rock'n'roll. První jmenovaný zachycující průběh jednání před podepsáním moskevských protokolů v roce 1968 vypráví podle něj „o přerodu ikon náměstí v mužské sračky". V Letním kině RWE si diváci podruhé užili snímek Frigo na mašině, který doprovodila místní skupina RabiGabi a.G.

A co vás čeká dnes? Kromě vystoupení flamenca, koncertu Yvonne Sanchez nebo divadla brněnské JAMU třeba slavnostní zakončení od 19 hodin ve Hvězdě. Večer zahájí předání Výroční ceny AČFK Bertrandu Tavernierovi, kterou v zastoupení převezme jeho blízký přítel Mehdi Abdollahzadeh. Poté promítač spustí novou Tavernierovu konverzační komedii Quai d'Orsay.

Je vám líto, že Filmovka končí? Zajděte si do pražského kina Aero či do brněnské Scaly, kde se v rámci Ozvěn LFŠ od 4. do 8. 8. promítá šest vybraných kousků z letošního programu. Užijte si zbytek prázdnin, už teď se na vás těšíme za rok!

A podívejte se na osmé Zprávy z Letní filmové školy.