Frak?...sci–fi!

Přidáno: 01.02.2008 | Autor: Mika | Přidal: Medo

Během plesové sezóny naše hezčí polovičky soutěží, která z nich bude mít nejdražší róbu, nejdramatičtější účes a kolik hodin dokázaly strávit v módních, kadeřnických a kosmetických salónech. Většina pánů přípravu na ples zvládá do 5-ti minut. Potom to ale i tak vypadá! Prosím vás, už konečně zapomeňte na ten oblek, ve kterém posledních 10 let navštěvujete všechny rodinné oslavy, divadlo anebo vánoční večírky v práci!

fotografiafotografia

Většina organizátorů plesů, bálů a recepcí nás naštěstí považuje za módní analfabety a proto v levém dolním rohu pozvánky uvádějí, jaké oblečení je vhodné. Takováto informace je závazná, takže máte několik možností: 1. předepsaný oděv si oblečete, 2. pokud ho nemáte, máte smůlu a zůstanete doma, 3. oblečete si něco jiného a smůlu máte vlastně také, protože budete k smíchu.

 

I když najdete na pozvánce informaci o oblečení, ještě nemáte vyhráno! Anebo rozumíte pojmům jako casual, black tie anebo white tie? Komplikované? Bude hůř!

 

V žádném případě tyto pokyny nepřekládejte doslova! „Tie"totiž neznamená kravata. Před pár lety, když se na Slovensku noblesní plesy ještě jen rozbíhaly, rozposlali organizátoři pozvánky, na kterých se objevila slovíčka „black tie". Komplet všichni přišli s černou kravatou na krku. Co je smutnější i organizátoři, kteří se ve společenské etiketě nevyznali a „black tie" na pozvánku napsali jen proto, protože to tak už někde viděli. Pokyn Black tie ve skutečnosti od pánů vyžaduje smoking. Smoking identifikujete podle toho, že sako má lesklé klopy, kalhoty s jedním lesklým lampasem a nosí se výhradně po 19 hodině. Doplnit ho můžete černou vestou s okrouhlým výstřihem. Nevyhnutně k němu však patří bílá košile se stojáčkovým límcem a černý motýlek. Smokingové sako nemusí být nevyhnutně černé. Jinou barvu si ale můžete dát jen v případě, pokud hrajete v tanečním orchestru na zaoceánském parníku. Původně se smokingové sako používalo v Anglii na převlečení, když si páni šli zakouřit do vedlejší místnosti / to smoke - kouřit /. Před návratem ke stolu se převlékli zpět do fraku, aby neobtěžovali dámy cigaretovým zápachem.

 

Pokud se vám do rukou dostane pozvánka, na které najdete napsáno White tie, okamžitě si začněte shánět frak. To je takové to sako, ve kterém pánové připomínají vlaštovky. Frak je nejelegantnější pánský večerní oděv a jeho součástí je kromě saka s prodlouženou zadní částí i bílá vesta, černé kalhoty se dvěma lesklými lampasy a bílý motýlek. Pokud byste si dali černý, nedivte se, že ostatní pozvaní hosté si u vás budou objednávat drinky. Černý motýlek je totiž vyhrazen pro číšníky! Navíc motýlek by měl být uvázaný ručně. Tipuji, že na Slovensku to zvládne maximálně 10 mužů. A to jsem možná přestřelil!

 

Své oblíbené sako anebo oblek můžete provětrat na akcích, kde se vyžaduje oblečení Casual anebo Informal. Oblek by měl být tmavý se světlou košilí a ladící kravatou. Nikdy si ji ve společnosti nepovolujte a nerozepínejte knoflíček na límci košile. To si může dovolit maximálně nějaký zemitý pán na vesnické svatbě, který měl naposledy košili oblečenou před patnácti lety a od té doby trochu nabral na váze.

 

Ještě jedna malá zajímavost. Některé z nás vzrušují dámské podvazky natolik, že jsou ochotni je i nosit. I součástí pánského společenského oblečení jsou podvazky. Samozřejmě ale, že ne ty dámské krajkované, ale speciální, jejichž úlohou je na lýtku držet ponožku tak, aby sedícímu muži nevykukovala z nohavice chlupatá noha!

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře