text

Brněnský JazzFest odtajnil hvězdy pro rok 2013 a zahajuje předprodej

Přidáno: 10.02.2013 | Přidal: rookie

Jazz v jeho nejrůznějších podobách i příbuzné žánry tradičně nabídne svým návštěvníkům dvanáctý ročník mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO. Od 4. do 30. dubna se do Brna sjede plejáda výjimečných zahraničních hostů i špičky domácí scény a nabídnou příznivcům jazzu a moderní improvizované hudby neopakovatelné zážitky. Největší festivalovou hvězdou je americký klavírista a osmnáctinásobný držitel ceny Grammy Chick Corea, jenž vystoupí v rámci festivalového preview 10. března v Bobycentru se svojí zbrusu novou kapelou formací The Vigil.

 

 

 

trio of OZ 2 USEtrio of OZ 2 USE

Hlavní program festivalu JAZZFESTBRNO pak nabízí hvězdná jména jako Brecker Brothers Band Reunion, Trio of OZ Rachel Z a Omara Hakima. Nechybí ani zástupci vyhlášené newyorské scény - kapely Craig Taborn Trio, Rez Abbasi Trio s hostujícím Davidem Binneyem, Will Vinson Quartet či Shai Maestro Trio. Po šesti letech na festival opět zavítá Dan Bárta s Robert Balzar Trio a s bigbandem Gustava Broma zazpívá vynikající italská zpěvačka Roberta Gambarini. „I pro letošní ročník se snažíme udržet vysoce nastavenou laťku z posledního ročníku," vysvětluje dramaturg Vilém Spilka z pořadatelské agentury 24-7 Promotions. „Jádro programu tvoří opět jazzmani z kolébky jazzu, USA, ale JazzFest vedle nich nabízí pestrou paletu hudebníků celkem ze čtrnácti zemí." Festival si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů, ve vybrané dny doplněných o noční jamsessions. Navíc letos festivalový program obohatí unikátní a široké veřejnosti přístupná série vícedenních hudebních workshopů s festivalovými interprety. Zájemci o improvizaci tak mají jedinečnou možnost načerpat zkušenosti přímo od hudebníků z jazzové extraligy.


Atraktivní sérii koncertů v rámci hlavního programu zahájí ve čtvrtek 4. dubna v nádherně zrekonstruovaném sále divadla Reduta vystoupení tria originálního pianisty Craiga Taborna, který uchvátil festivalové publikum v roce 2011 v kapele Michaela Formaneka. Svůj nový projekt Morning Walks tamtéž představí i talentovaný hradecký klavírista Martin Brunner, jenž si k realizaci nových autorských kompozic přizval populární Epoque Quartet. Program pokračuje v pondělí 8. dubna v Besedním domě koncertem amerického saxofonisty a člena orchestru Marie Schneider Scotta Robinsona, jejž si ke společnému turné přizvala zdejší jazzová legenda Emil Viklický. V druhé polovině večera vystoupí fantastický argentinský saxofonista Javier Girotto ve společnosti saxofonového kvarteta Pigeon. 10. dubna se v kulturním centru Semilasso představí extrovertní varhaník Ondřej Pivec s jeho newyorským CPR Triem, aby připravil půdu americké kapele Trio of OZ vynikající klavíristky a aranžérky Rachel Z a fenomenálního bubeníka Omara Hakima známého ze spoluprací s Milesem Davisem, ale i Madonnou, Stingem, Dire Straits a dalšími megastars současné popmusic.

 

Víkend od 19. do 21. dubna lze bez přehnání označit jako hvězdný, postupně se totiž představí hned pět zásadních jazzových souborů zahraniční i tuzemské scény. Svoji originální fúzi jazzu, rocku a indické hudby představí kytarista Rez Abbasi ve společnosti legendárního newyorského saxofonisty Davida Binneyho i indického hráče na tabla Nanthy Kumara. V kapele slovenského saxofonisty Nikolaje Nikitina zazáří týž den i bývalý dvorní trumpetista Markuse Millera Michael „Patches" Stewart. Sobotní večer bude v Semilasse patřit funkjazzové ikoně Randymu Breckerovi, který vzkřísil legendární Brecker Brothers v sestavě složené z hudebníků, jenž byli členy kapely v různých obdobích její existence. Galakoncert v Janáčkově divadle v neděli 21. dubna dá prostor nejaktuálnější tvorbě Dana Bárty a Tria Roberta Balzara i exkluzivnímu festivalovému projektu výtečné italské zpěvačky Roberty Gambarini s orchestrem Gustava Broma.

 

Závěr festivalu opanují 23. dubna v Divadle Husa na provázku izraelský klavírista a bývalý dlouholetý spoluhráč Avishaie Cohena Shai Maestro a 24. dubna tamtéž i fenomenální britský saxofonista Will Vinson s mezinárodní kapelou. Festival uzavře 30. dubna supertrio varhaníka Briana Charette s Ondřejem Štveráčkem a Dano Šoltisem a Groove Sextet Miloše Suchomela.

 

Festivalové koncerty se už podruhé rozprostřou do téměř celého měsíce dubna, aby umožnily i věrným návštěvníkům dopřát si krátkého oddechu mezi jednotlivými koncerty, kterého se jim při více než týdenních maratónech předchozích ročníků nedostalo.

 

V rámci festivalového preview galakoncertu vystoupí dne 10. března v brněnském Bobycentru legendární pianista a skladatel Chick Corea. Čeští fanoušci tak budou mít v rámci mimořádného evropského turné unikátní příležitost naživo zhlédnout nejnovější hudební projekt osmnáctinásobného držitele cen Grammy a trojnásobného laureáta Latin Grammy. Nový ansámbl s názvem The Vigil je nejnovějším a trochu i překvapivým přírůstkem do rozvětvené rodiny Coreových současných kapel.

 

Do kapely přizval Corea fantastické instrumentalisty, na bicí hraje fenomenální Marcus Gilmore, jehož znají čeští fanoušci z kapel Vijaye Iyera či Stevea Colemana, na baskytaru Hadrien Feraud, který vedle Chicka Corei spolupracuje třeba s Johnem McLaughlinem, na saxofon další Coreův oblíbenec Tim Garland a na kytaru nový objev z Los Angeles, Charles Altura. „Chick Corea je další z řady nejvýznamnějších světových jazzmanů, které náš festival v posledních letech představuje našemu publiku," uvádí Spilka. „Corea navíc představí zbrusu nový projekt na jeho vůbec prvním turné a proto se těšíme na jeho nové skladby i fantastické nové či staronové spoluhráče."

 

Podrobné informace o programu a vstupenkách jsou k dispozici na www.jazzfestbrno.cz. Informace ke koncertu Chicka Corey na www.chickcorea.cz. Vstupenky na festivalové koncerty jsou k dispozici od 7. 2. v prodejní síti Ticketportal (www.ticketportal.cz)

 

Kromě vystoupení zahraničních hvězd nabídne festival tradiční klubové koncerty. Kluby budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního evropského jazzu. Populární organizované jamsessions jsou od počátku festivalové historie nedílnou součástí a bude tomu tak i v ročníku dvanáctém. Premiéru má série vícedenních workshopů špičkových zahraničních umělců na půdě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, jejíž nedávno vzniklá katedra jazzové interpretace je vzdělávacím partnerem festivalu. Účast na workshopech přislíbili Rez Abbasi (kytara), Nantha Kumar (tabla) a David Binney (saxofon), Shai Maestro (klavír) a Ziv Ravitz (bicí), Will Vinson (saxofon) a Lage Lund (kytara). Více informací k projektu na www.musicworkshops.cz.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře