text

420PEOPLE & Orchestr BERG spolu s filmem Petera Greenawaye v unikátním projektu M is for…

Přidáno: 22.02.2013 | Přidal: rookie

Dva progresivní české soubory - 420PEOPLE a Orchestr BERG - se ve středu 20. února ve 20 hodin na jevišti Nové scény Národního divadla představí v originálním projektu, který spojuje současnou hudbu, současný tanec a film.

 

 

 

420 people a Orchestr Berg420 people a Orchestr Berg

Celý večer je rozdělen na dvě části. V té první je pozoruhodný vizionářský film M is for Man, Music, Mozart Petera Greenawaye kombinován s původní, jazzem i Mozartem inspirovanou hudbou Louise Andriessena, nejvýznamnějšího současného nizozemského skladatele, kterou Orchestr BERG hraje naživo. Bez minuty půlhodinový film vznikl v roce 1991, k dvoustému výročí Mozartova úmrtí, na objednávku BBC pod příznačným názvem Not Mozart. Záměrem bylo vytvořit kontrast k obvykle uctivým patetickým poctám. Ústřední roli v zábavné, hravé kombinaci animace, divadla a tance hraje dokonale symetrické písmeno M, které stojí přesně uprostřed abecedy: „U písmene M se Bůh zastavil a stvořil člověka (Man), dal mu pohyb (Movement), a proto potřeboval hudbu (Music). A ne ledajakou hudbu - dokonalou hudbu. A tak stvořil Mozarta..." Jak je Greenawayovým zvykem, film je plný asociací, metafor a skrytých významů. A vzhledem k tomu, že jde o „výrobu" člověka, která se odehrává v jakémsi „theatrum anatomicum" ze 17. století, také nahoty a tělesnosti - například bohy ztělesňují čtyři nazí tanečníci pokrytí bílou moukou. Režiséru Peteru Greenawayovi se dostalo malířského vzdělání a na jeho filmech vynikajících obrazovou dokonalostí a strhujícím výtvarným provedením je to znát... Skutečný bonbónek pro milovníky filmu, hudby a tance! Na Nové scéně Národního divadla navíc umocněn výtečnými „live" výkony hudebníků Orchestru BERG pod vedením dirigenta Petera Vrábela a mezzosopranistky Markéty Cukrové.

 

Projekce filmu M is for Man, Music, Mozart Petera Greenewaye navádí do prostoru druhé části večera. Tu tvoří zcela nová kompozice Rezonance na pěší vzdálenost, ve které choreografka Nataša Novotná rozpohybuje tanečníky souboru 420PEOPLE i hudebníky Orchestru BERG za pomoci vibrující hudby Jana Trojana.

 

Ačkoliv o sobě oba soubory věděly již delší dobu, až náhodné setkání vedlo k opravdové spolupráci. K té Orchestr BERG přizval ještě mladého českého skladatele Jana Trojana. Taneční a hudební světy mají spoustu specifických zákonitostí a jejich spojení s sebou nese mnohé výzvy. Choreografka Nataša Novotná k tomu poznamenává: „Museli jsme se ponořit do něčeho neznámého, objevovat jiné - s humorem a bez zbytečné bázně." Výsledkem je zvukově-pohybový projekt Rezonance na pěší vzdálenost. „Tentokrát nejen hudebníci nebo tanečníci, ale i elektronika hrají, zpívají, rezonují - rozhýbe tabuli plechu, rozvibruje dřevo nebo rozpohybuje malé objekty...," prozrazuje autor zvukové kompozice Jan Trojan. Téma vnímání jinakosti se prolíná všemi rovinami - Nataša Novotná rozpohybuje vedle tanečníků i hudebníky a jejich nástroje, všechny pak v závislosti na jednom měnícím se prostoru. Inspirací byl tvůrcům mimo jiné verš Vladimíra Holana: „Je takový osud, že co je v něm bez chvění, není pevné."

 

„Propojování různých disciplín má v našem programu stálé místo, ať už jde o multimediální koncerty, performance nebo happeningy na piazzetě. Jsem proto rád, že jsme právě na Nové scéně ND mohli umožnit i umělecký sňatek souborů 420PEOPLE a Orchestru BERG," říká Štěpán Kubišta, ředitel Nové scény ND.

 

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení - http://tinyurl.com/cr8tlby

Film pro ukázku - http://tinyurl.com/9u4vs43

Více informací o představení i tvůrcích - www.berg.cz/2012_12_11_M_is_for.doc

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře