La Película láká před víkendem na komedie, dramata i argentinské tango, poté putuje do Brna a Ostravy

Přidáno: 24.02.2013 | Přidal: rookie

Až do neděle patří pražské Kino Světozor Festivalu španělských filmů La Película. Pestrý program filmových novinek ze Španělska nabízí snímky napříč nejrůznějšími žánry.

 

zasahova_jednotkazasahova_jednotka

Vybrané tituly divákům s humorem přiblíží v médiích často skloňovanou finanční krizi ve Španělsku, tajemné události odehrávající se během 2. světové války, ale také svět argentinského tanga. Většina uváděných filmů se pravděpodobně neobjeví v běžné distribuci, proto je La Película jedinečnou příležitostí seznámit se se současnou španělskou kinematografií, autorskými přístupy, ale i současností a minulostí Španělska.

 

Některá představení ve Světozoru jsou již vyprodána. Pořadatelé se proto rozhodli přidat projekci filmu režisérky českého původu Jany Bokové Moje tango. Snímek, který diváky zavede do Buenos Aires 80. let a přiblíží historické a sociální pozadí tohoto vášnivého tance, je možné zhlédnout ještě v sobotu od 22:00 hod.

 

Výběr festivalových snímků se v pondělí 25. února přesune do brněnského kina Lucerna a ostravského Minikina. Od 26. února pak španělsky mluvená filmová produkce opanuje Bio Central v Hradci Králové. Vstupenky jsou v prodeji na pokladnách a na internetových stránkách jednotlivých kin. Kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz a aktuální informace na www.facebook.com/LaPeliculaCZ.

 

Páteční večer jistě potěší milovníky kriminálek. Do podsvětí v Seville zavede diváky film na motivy skutečných událostí Zásahová jednotka č. 7, který získal dvě ceny Goya. Ukazuje práci speciální zásahové jednotky během výstavby světového výstaviště Expo v Seville. Pro policisty z Grupo 7 se stal osudným moment, kdy přestali dodržovat zákony proto, aby dopadli ty, kteří je porušují.

 

Dalším oceňovaným filmem pátečního večera je Post tenebras lux, který zachycuje osudy mladé rodiny, jež se odstěhuje z města na venkov, ale jejich střet s realitou venkova není zdaleka tak idylický, jak by si přáli. Otázku, zda opustit život ve městě, si pokládá řada lidí - film ukazuje drsná úskalí zásadního životního rozhodnutí.

 

Sobota již odpoledne nabídne z části animovaný film pro celou rodinu Snížek, bílý kožíšek. Jako jediný je tento snímek uváděn s českým dabingem. I dospělé však může pobavit, ale i dojmout, příběh gorilího samečka s výstižným jménem Snížek, který pozná, jaké je to být jiný než ostatní. Sobotní program dále ponese v komediálním žánru. Svět patří nám líčí příběh dvou zlodějíčků v Seville, kteří se v roce 2012 rozhodnou přepadnout banku a uprchnout do Brazílie, ne všechno jde však podle plánu.

 

Režisérský debut Carmina je drsná komedie, sršící typickým španělským černým humorem a je bezpochyby objevem minulého roku. Nebudou ale chybět ani chvíle napětí. Na pomezí žánrů se pohybuje netradiční horor s poetickými prvky s názvem Zvířata. Tento originální režijní debut na téma mladistvé lásky, obětování a tragédie v dětství se odehrává ve světě, kde hranice mezi realitou a fantazií jsou neuchopitelné.

 

Výlet do Argentiny za tancem zvaným tango, který je stále populárnější i u nás, nabízejí snímky. Film Moje Tango režisérky Jany Bokové je dle jejích slov dokumentární fikce a zaměřuje se na historické a sociální pozadí vzniku argentinského tanga. Druhý snímek, Tango, zvláštní obrat vypráví o mladé generaci skladatelů, hudebníků a tanečníků tanga.

 

Závěrečný den pražské části festivalu La Película již od odpoledních hodin nabídne komedii, drama, thriller i příběhy motivy skutečných událostí. Drama Operace E je poměrně věrnou detailní rekonstrukcí dramatických událostí o povstaleckých jednotkách FARC v Kolumbii a únosu syna jedné zajatkyně. Napínavý thriller Sněžné ticho diváky zavede na německo-sovětskou frontu mezi vojáky Modrých divizí, které Franco poslal na pomoc Hitlerovi. Ve chvíli, kdy je objeveno zohavené mrtvé tělo s vyrytým nápisem na hrudi, se na pozadí válečné vřavy rozehraje detektivní příběh s prvky hororu.

 

Snímek, který diváky především pobaví, nese název Přepadení. Dva agenti jsou pověřeni fiktivní loupeží madridského klenotnictví. Generál Perón tam totiž prodal cennosti své ženy Evity, ale situace se poněkud zkomplikovala a šperky je třeba dostat za každou cenu zpět... Ani v neděli nemůže chybět snímek v rytmu tanga. Film Bar el Chino, který nese název místa připisovaného vzniku tanga. Film nalezl vlastní způsob, jak uchopit tango, v širokém dokumentárním žánru.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře