Kino Aero se začátkem března promění ve venkovský statek pro silnější povahy

Přidáno: 01.03.2013 | Přidal: rookie

Vraždícího muže s prasečí hlavou, pekelného japonského svazovače, krvežíznivé démony, bojovného liliputa, sexuchtivou Barbie, ale i očekávaný hollywoodský thriller Stokerovi korejského režiséra Parka Chan-wooka, to všechno představí Festival otrlého diváka v pražském kině Aero.

 

filmfilm

Již devátý ročník svérázné přehlídky filmové (ne)estetiky letos proběhne v Aeru od 5. do 10. března. Projekce 16 otrlých filmů, včetně jedné projekce „naslepo", vyvrcholí závěrečnou nedělí 10. března, zasvěcenou hlavnímu tématu letošního ročníku, kterým je „Venkov". Jak už jsou návštěvníci festivalu zvyklí, výraznou složkou festivalu budou vedle samotných filmů také interaktivní zážitkové projekce, tematická výzdoba kina a další doprovodný program šitý všem otrlcům na míru. Letos rozhodně nebudou chybět lacláče, holínky, vidle a další vesnické propriety.

 

Přehlídka tradičně nabídne jak starší filmy, tak více či méně očekávané filmové novinky z kategorie hororu, thrilleru, erotických filmů, béčkových titulů a dalších okrajových žánrů. Nově si na své přijdou také milovníci animovaných filmů, které až doposud na festivalu chyběly. Výběr filmů pro přehlídku je výsledkem subjektivních preferencí hvězdného dramaturgického týmu ve složení David Čeněk, Jiří Flígl, Petr Šaroch a Antonín Tesař. Ten kritéria pro výběr shrnuje takto: „Vybíráme filmy, které se nám samotným líbí, a myslíme si, že se nebudou líbit každému. Naši dramaturgii drží pohromadě jednou svalnatou prackou El Santo a druhou chlupatou dlaní věrní diváci našeho pravidelného pornookénka, kterým letos nakoukneme až do dalekého Japonska."

 

Ve středu 6. března od 20:30 hodin se mohou diváci těšit také na speciál Aleše Stuchlého, nazvaný Alešovo stuchlé okénko, které uvede obskurní snímek Vojížděči vodpadků Harmonyho Korina (Trash Humpers, USA, Anglie, Francie 2009). Ani letos pak nebude chybět snímek s maskotem festivalu, již zmiňovaným mexickým zápasníkem El Santem, který se tentokrát slavně utká s Fantomem škrtičem (Fantomem opery a Fantomasem v jedné osobě).

 

Unikátem festivalu jsou simultánní překlady v reálném čase, v několika případech dokonce týmové, na kterých se podílí přední překladatelé vystupující pod otrlými pseudonymy Samantha Bifidus a Josef Vokurka. Kromě filmu El Santo proti Fantomu Škrtiči a Otrlého Aera naslepo jsou všechny filmy english-friendly, tedy uváděné v původním anglickém znění nebo opatřené anglickými titulky. Originální znělku 9. ročníku festivalu vytvoří Šimon Šafránek, filmový publicista a autor hudebních klipů kapel, jako jsou Moimir Papalescu and The Nihilists, Sunshine a dalších.

 

Téma „Venkov" a comeback VHSky


Hlavnímu tématu „Venkov" budou věnovány 3 nedělní projekce filmů Lacinej fešák Eddie (Poor Pretty Eddie, USA 1975), jehož producent si momentálně odpykává doživotní trest vězení za dvojnásobnou vraždu, decentní venkovská romance o lásce staršího muže a mimořádně svůdné ovečky Zvěrstvo (Animalada, Argentina 2001) a legendární hororová vypalovačka s mičurinským přesahem Motel Auvajs (Motel Hell, USA 1980) a následující zabíjačková žranice za doprovodu cimbálovky Aleše Stuchlého. „Po loňské oslavě aerobního pohybu a estetiky posiloven jsme prostě chtěli trošku slunce, sena, erotiky. Navíc venkov je tradiční terč všemožných exploatací, ať už pozitivních nebo negativních, od Texaského masakru motorovou pilou po Babovřesky," vysvětluje Antonín Tesař.

 

Dalším spojujícím prvkem letošního programu bude comeback VHS formátu. „Bude to jednak autentická VHS projekce filmu Amerika 3000, ve VHS kvalitě poběží i Weng Weng a jeho Pro pár cenťáků navíc, na VHS byli natáčeni, střiháni a částečně i distribuováni Vojížděči vodpadků a režisér filmu Za černou duhou Panos Cosmatos se inspiroval obaly starých VHS, k nimž si v mládí domýšlel příběhy, a v současnosti produkuje dokument o VHS fenoménu," doplňuje Jiří Flígl.

 

Interaktivní zážitkové projekce neboli real 3D


Diváky velmi oblíbené jsou zejména interaktivní projekce, během kterých se dění na plátně částečně přenáší přímo do sálu, a diváci tak mohou leccos zažít na vlastní kůži. Letos Festival otrlého diváka chystá dvě projekce tohoto typu, a to tromáckou Noc drůbežích mrtvol (Poultrygeist, USA 2006), promítanou z originálního brown-raye, a vpravdě kultovní Démony (Itálie, 1985) režiséra Lamberta Bavy.

 

MDŽ aneb Karafiáty nejsou pro každého

 

K uctění Mezinárodního dne žen připravili pořadatelé páteční projekci (8. března, 20:00 hodin) filmu Amerika 3000 (America 3000, USA 1986). Tento postapokalyptický labužnický brak, líčící svět, který ovládly ženy, bude uveden v plné old-school parádě formátu VHS, jak jinak než s genderově vyváženým simultánním překladem v podání dabérských hvězd Šárky Bifidus a Ctirada Vokurky.


Soutěž v trash humpingu

 

V návaznosti na film Vojížděči vodpadků také až do 28. 2. probíhá na webu přehlídky www.otrlydivak.cz fotosoutěž v trash humpingu. Trash-humpovací fotografie mohou soutěžící posílat na info@otrlydivak.cz. Ze zaslaných příspěvků pořadatelé jednak vytvoří skvostnou galerii, ale hlavně vyberou nejkreativnější humpery, kteří dostanou originální otrlé triko a další skvostné ceny.

 

Více informací o soutěži: http://www.otrlydivak.cz/index.php?lang=cze&sekce=&stranka=480

 

KOMPLETNÍ PROGRAM 9. ROČNÍKU FESTIVALU OTRLÉHO DIVÁKA:

úterý 5. března

18:00 Pekelný svazovač: Technika jeřábové bondáže (S&M Hunter) + I na Barbie občas přijde splín (Barbie Gets Sad Too)

20:30 Stokerovi (Stoker)

středa 6. března

18:00 Dívka s kaméliemi (Midori: Girl in the Freak Show) + Ukolébavka, po které se nevzbudíš (Death Lullaby)

20:30 Vojížděči vodpadků (Trash Humpers)

čtvrtek 7. března

18:00 Za černou duhou (Beyond the Black Rainbow)

20:30 Démoni (Demons)

pátek 8. března

18:00 El Santo proti Fantomu Škrtiči (Santo vs. the Ghost of the Strangler)

20:00 Amerika 3000 (America 3000)

22:00 Pro pár cenťáků navíc (D'Wild Wild Weng)

sobota 9. března

16:45 Otrlé Aero naslepo (A Blind Date with the Shockproof Aero)

19:00 Noc drůbežích mrtvol (Poultrygeist: Night of the Chicken Dead)

21:30 Klaun k popukání (Stitches)

23:30 Rajcovní klinika (Ogenki Clinic Adventures)

neděle 10. března

16:00 Lacinej fešák Eddie (Poor Pretty Eddie)

18:00 Zvěrstvo (Animalada)

20:00 Motel Auvajs (Motel Hell)

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Monikino kino inak (+ VIDEO)

Komentáře