Výstava fotografií Jefa Kratochvila k 50. Manéži Bolka Polívky v Café-baru Platýz

Přidáno: 28.02.2013 | Přidal: rookie

Poprvé se na televizní obrazovce objevila v roce 1987. Ojedinělá, veselá, s typickým humorem a nečekanými improvizacemi. Taková je televizní Manéž Bolka Polívky. V režii Rudolfa Chudoby natočilo brněnské studio České televize v listopadu 2012 její už padesáté pokračování. Při té příležitosti pořádá Česká televize autorskou výstavu fotografa Jefa Kratochvila, na které jsou k vidění fotografie ze všech dosud odvysílaných padesáti dílů pořadu. Po výstavě v brněnském Divadle Bolka Polívky se soubor fotografií stěhuje do Café bar Platýz v Praze na Národní třídě.

 

 

 

 

Manéž Bolka PolívkyManéž Bolka Polívky

Když se autorský projekt Bolka Polívky a Miloše Zapletala objevil před pětadvaceti lety na televizní obrazovce, diváci si ho mimořádně oblíbili. Neobvyklý zábavný pořad byl na svou dobu nejen nový, výjimečný, ale také odvážný. Lidé se bavili u jiskřivých poznámek a situací, mezi hosty byly nezřídka tváře, které se v té době na obrazovkách buďto neobjevovaly vůbec, anebo jen výjimečně. Do prvních dílů si Bolek Polívka pozval například Miroslava Horníčka, Michaela Kocába, Hanu Hegerovou, Jiřího Suchého... „Na televizní scénu vstoupil Bolek Polívka jako herec, autor a režisér známý hlavně z Divadla Husa na provázku, provázený úspěchem a velkou znalostí divadelní scény v zahraničí," vzpomíná režisér Rudolf Chudoba. „Je dobrou tradicí, že se v Manéži od prvního dílu pravidelně objevují zahraniční hosté."

 

Kromě Bolka Polívky u Manéže od počátku do dneška stojí režisér Rudolf Chudoba a hlavní kameraman Honza Štangl. V padesáti vysíláních se vystřídalo více než 350 účinkujících. Kromě dvou stovek domácích herců, zpěváků a dalších osobností mezi ně patří několik desítek souborů, kapel, tanečníků, artistů, mimů, a také zahraničních umělců. Svoje místo mají v Manéži i živá zvířata. Vystřídali se tu například pštros, jaguár, koně či dokonce leopardice. Většinu hostů si vybírá Bolek Polívka sám. Mnohdy jsou to lidé, s nimiž se setká při natáčení, umělci, kteří ho jinde zaujmou svou originalitou, nápadem a také smyslem pro humor. Ten je totiž pro hosty pořadu mimořádně důležitý. Manéž má i svoje stálice, které se v ní objevují opakovaně. Patří k nim například Jiří Pecha, Arnošt Goldflam, Karel Šíp nebo dvojice Barin a Fretti.

 

Manéž Bolka Polívky se původně natáčela na brněnském výstavišti, později ve sportovní hale Moravské Slávie, v hale ve Vodově ulici v Brně, ale i na dalších místech. Jedenkrát se mimořádně natáčelo přímo v cirkusovém stanu v Olšanech. Příprava každého dílu pořadu trvá několik týdnů, samotné natáčení dva dny. Ze tří veřejných představení sestaví tvůrci finální televizní podobu. Manéž Bolka Polívky získala v kategorii zábavný pořad čtyřikrát výroční Televizní cenu Elsa udělovanou Českou filmovou a televizní akademií.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře