text

Švýcarské jaro odstartuje již zítra dirigent Kaspar Zehnder, Radek Baborák a Filharmonie Brno

Přidáno: 02.03.2013 | Přidal: rookie

Renomovaný švýcarský dirigent Kaspar Zehnder společně s Brněnskou filharmonií již zítra 5. března slavnostně zahájí multižánrový projekt Švýcarské jaro, který po celý březen bude na mnoha místech v České republice představovat nejrůznější podoby současného Švýcarska.

 

Kaspar ZehnderKaspar Zehnder

Programu slavnostního koncertu v pražském Rudolfinu, který je věnován hudbě výrazně spojené se Švýcarskem, vévodí světová premiéra Alphorn Suite - svity pro lesní roh, alpský roh a orchestr, kterou speciálně pro tuto příležitost vytvořila trojice autorů J.-L. Darbellay, J.-G. Páleníček a R. Baborák. Posledně jmenovaný, světoznámý český hornista Radek Baborák, se představí i na postu sólisty na alpský roh. Koncert otevře stylově oblíbená předehra k Rossiniho opeře Vilém Tell, jejíž děj se odehrává ve Švýcarsku 14. století, a zazní také monumentální Alpská symfonie Richarda Strausse, inspirovaná nádhernou přírodou švýcarských Alp.

 

Celý březen bude ve znamení kulturních, společenských, ekonomických, politických, architektonických, ale také kulinářských, sportovních či turistických akcí Švýcarského jara. Svěží alpský vítr nám přinese mozaiku desítek koncertů, výstav, diskusních či vzdělávacích programů s tím nejlepším ze současné švýcarské kultury, ekonomiky či politiky. V multižánrovém projektu s názvem Švýcarské jaro, za nímž stojí Švýcarské velvyslanectví v Praze, se setkáváme se jmény a pojmy, které symbolizují výlučnou kvalitu a v mnoha ohledech i identitu této alpské země: dirigent Kaspar Zehnder, písničkářka Sophie Hunger, švýcarské vzdělávání, gastronomie v jednotlivých kantonech, nádherná příroda, ale také propracovaná dopravní struktura a kvalitní turistické služby, politický systém s prvky přímé demokracie a klíčovou rolí kantonů, nebo vztah k životnímu prostředí, udržitelný rozvoj a řada dalších. Švýcarskými barvami ožije nejen Praha, Brno, Liberec, Olomouc, Hradec Králové, ale také Počátky, Kolín, Třeboň, Letohrad či Orlová - tedy místa, která vážou partnerské vztahy se švýcarskými městy či kantony.

 

„Švýcarské jaro je dosud nejrozsáhlejším projektem představujícím naši zemi v České republice. Pevně věřím, že se nám podařilo připravit pestrý a atraktivní program, který nabídne bohaté umělecké zážitky a zároveň přiblíží současné Švýcarsko z nejrůznějších úhlů pohledu. Více než šest desítek akcí by nebylo možné připravit bez spolupráce českých a švýcarských spoluorganizátorů a bez podpory sponzorů a partnerů, kterým patří naše velké díky," říká André Regli, velvyslanec Švýcarska v Praze.

 

Podrobný program akcí Švýcarského jara a další informace jsou k dispozici na www.svycarskejaro.cz.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Komentáře