Progresivní i udržitelná architektura? Ideálně ta ze Švýcarska v Galerii Jaroslava Fragnera!

Přidáno: 21.03.2013 | Přidal: rookie

Aktuální švýcarskou architekturu v jejích nejprogresivnějších podobách představuje od dnešního dne, tedy 7. března, Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě Swiss Positions. Ta nese výmluvný podtitul: 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění a koná se v rámci multižánrového projektu Švýcarské jaro.

 

 

 

Nová chata Monte RosaNová chata Monte Rosa

Dnešní slavnostní vernisáž doplní od 19.00 hodin přednášky předních švýcarských architektů Rogera Dienera a Mathiase Müllera v Betlémské kapli. Kreace obou autorů jsou na výstavě zastoupeny v kategorii věnující se městu. Ateliér Diener & Diener Architects je zde představen administrativní budovou Forum 3 v Basileji (dokončeno 2005), architekti Müller a Niggli ze studia EM2N rekonstrukcí oblouků viaduktu pro kulturní a komerční aktivity v Curychu (dokončeno 2010). EM2N jsou rovněž autoři nové budovy Keystone v pražském Karlíně (dokončeno 2012). Přednášky jsou zdarma po rezervaci na emailové adrese: michael.hochreutener@eda.admin.ch.

 

Švýcarsko je známo svým citlivým přístupem k nové výstavbě s ohledem na ekologii, udržitelný rozvoj i využití nových technologií. Výstava s názvem „Swiss Positions: 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění" je souborem fotografií 33 klíčových projektů švýcarské architektury za posledních dvacet let, které se dotýkají tématu udržitelného rozvoje.

 

Realizace jsou rozděleny do 6 kategorií: rekreace, infrastruktura, Alpy, venkov, město a předměstí. Prezentované projekty zahrnují novostavby i rekonstrukce všech typů - veřejné stavby (muzeum, kaple, sportovní stadion, škola), objekty určené k bydlení (hotel, rodinný dům), ale také prvky infrastruktury (most, stavědlo) a další. Odlišné zaměření budov si vyžádalo různé přístupy architektů z hlediska stavebních technologií, použitých materiálů, ekologie a ochrany životního prostředí. Výsledkem je ekologicky šetrná architektura s výraznými estetickými kvalitami. Mezi architektonickými studii zastoupenými na výstavě jsou i velká jména švýcarské architektury jako např. Herzog & de Meuron, Buchner Bründler, Diener & Diener Architects, Gion A. Caminada, Bernard Tschumi nebo Peter Zumthor.

 

Výstava si tak dává za cíl seznámit návštěvníky s tím nejlepším, co vzniklo na poli švýcarské architektury od 90. let do současnosti. Fotografie jednotlivých realizací doprovázejí texty, jež přibližují použité stavební postupy, kontext budovy i celý její charakter.

 

V Galerii Jaroslava Fragnera se paralelně koná výstava Distinction Romande d´Architecture 2010 připravená Sdružením DRA, které se zabývá mapováním a prezentací architektury Romandie, tedy frankofonní oblasti Švýcarska. Francouzština je úředním jazykem nebo převažuje v šesti kantonech země: Fribourgu, Juře, Neuchâtelu, Vaudu, Wallisu a Ženevě. Autoři výstavy zdůrazňují, že zatímco pro ně samotné jsou stavby francouzské, německé a italské oblasti odlišné a svébytné, v zahraničí jsou vnímány jako „jednotná švýcarská architektura". Návštěvníci Galerie Jaroslava Fragnera budou mít zajímavou příležitost se sami přesvědčit díky dvěma paralelním prezentacím tematických výstav, zda zmíněné nuance zaznamenají.

 

Pátého dubna se bude konat další večer s kurátorem výstavy věnované Romandii Matthieu Jaccardem, architekty ateliéru Brauen & Wälchli (autory rekonstrukce švýcarské ambasády v Praze, 1997-2005), Ivanem Kolečkem (architekt a pedagog, od roku 1982 vlastní ateliér v Lausanne) a Petrem Kratochvílem (teoretik architektury, spoluautor Kolečkovy knihy Vrstvy/ Stratigraphie, 2010).

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře