text

Dny dánské kinematografie a nová programová ředitelka festivalu Markéta Pášmová

Přidáno: 30.03.2013 | Přidal: rookie

Program 53. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival, který se uskuteční 27. května - 1. června, počítá s více než 240 projekcemi, z nichž přibližně 40 bude věnováno dánským filmům. Dominantní nesoutěžní sekce Dny evropské kinematografie totiž letos představí právě tuto severskou zemi, což do značné míry předurčilo celkovou dramaturgii festivalu, včetně doprovodného programu, složení porot i účast zahraničních delegací a hostů.

 

 

 

53. mezinarodni filmovy festival pro deti53. mezinarodni filmovy festival pro deti

V rámci Dnů dánské kinematografie bude ve Zlíně k vidění to nejlepší, co v Dánsku v žánru dětského a mládežnického filmu vzniklo. A protože je zlínský festival určen i dospělým divákům, nebude chybět minisekce s výběrem zásadních děl, která ovlivnila světovou kinematografii. Dny dánské kinematografie tak českému divákovi přiblíží Dánsko a jeho mentalitu z mnoha úhlů pohledu, ve filmech s historickou, sociální, multikulturní i rasovou tématikou. Nová nesoutěžní sekce Tisíc a jedna noc se letos v jejich rámci zaměří na filmové adaptace děl největšího evropského pohádkáře Hanse Christiana Andersena.

 

Dánská kultura bude zastoupena nejen ve filmu, ale také v bohatém doprovodném programu zahrnujícím například pozoruhodnou výstavu Královna Dagmar, česká princezna nebo rozsáhlou výstavu diorámat z dánské stavebnice LEGO, která určitě nadchne nejen děti.

 

Záštitu nad Dny dánské kinematografie převzal velvyslanec Dánska v České republice J. E. Christian Hoppe. Hlavním partnerem při výběru filmů, jejich zprostředkování a zajištění práv k projekcím je Dánský filmový institut. Kompletní seznam hostů se teprve formuje, jisté je, že členem poroty Mezinárodní soutěže animovaných filmů pro děti bude Janik Hastrup, respektovaný dánský režisér, animátor a producent.

 

Sekce věnované československé a evropské kinematografii pro Zlín Film Festival dlouhá léta připravovala Markéta Pášmová, která se letos v lednu ujala nově vzniklé pozice programové ředitelky. Markéta Pášmová zastávala pozici vedoucí programového oddělení již od roku 2004 a byla jedním z nejbližších spolupracovníků dosavadního uměleckého ředitele festivalu Petra Kolihy. „Pozice programové ředitelky je pro mě výzva a radost zároveň! S Petrem Kolihou jsem pracovala 10 let a za tu dobu se člověk leccos naučí a pochopí. Navíc jsem sama máma, takže mám k dětské duši poměrně blízko. Samozřejmě mám se svým týmem nové plány, jistě ale nebudeme bořit fungující a prověřenou strukturu festivalu. Zákonitě však do výběru filmů vneseme něco nového, osobitého, promítne se tam možná i generační posun," řekla Markéta Pášmová. Programová ředitelka zodpovídá za obsah filmového programu festivalu a je samozřejmě také jedním z dramaturgů aktivně se podílejících na výběru filmů.

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Cigaretka na dva ťahy

Komentáře