text

Sci-fi jde do kin v nejvyšší technické kvalitě

Přidáno: 24.03.2014 | Přidal: Administratorka

I ti, kteří ji nikdy neviděli, ví o její existenci. Tak moc pronikla 2001: Vesmírná odysea do obecného povědomí, se svými záběry lidoopů, monolitů, satelitů, minipočítačů a kosti, z níž se stane vesmírná loď v nejslavnějším příkladu použití tzv. „match cut" střihu.

 

Vesmírná odyseaVesmírná odysea

Nezapomenutelný je také její klasický hudební doprovod a revoluční byly v roce 1968 i její vizuální efekty, za které f ilm získal Oscara. A dodnes můžete přemýšlet a debatovat, případně popsat desítky stránek o tom, co všechno Stanley Kubrick svou adaptací povídka Arthura C. Clarka říká o evoluci lidstva.

Není tedy divu, že Kubrickovo mistrovské dílo se vyskytuje na různých seznamech nejlepších či nejvlivnějších filmů historie a k jeho odkazu se hlásí Spielberg i Lucas. Není divu, že dvouapůlhodinový opus si nejlépe vychutnáte na plátně, kde vynikne každý jeho detail. Právě tam ho vrací letošní Projekt 100, navíc v aktuálně nejlepší dostupné technické kvalitě.

Jako první Odyseu uvidí v brněnském Univerzitním kině Scala na předpremiéře 26. března, o den později slavnostní premiéru zažije Městská knihovna v Praze. „Diváky čeká mimořádně intenzivní zážitek," slibuje Jan Jílek, hlavní dramaturg Asociace českých filmových klubů, pořadatele Projektu 100. V něm Odysea letos zastupuje evropskou klasiku, konkrétně Anglii, kde se natáčelo a kde Kubrick žil od 60. let až do smrti.

Ještě než do kin dorazí další kousek z Projektu 100, Tarantinovy Pulp Fiction - Historky z podsvětí, AČFK vás pozve na Cestu do školy. Konkrétně na čtyři cesty, které musí každé ráno urazit děti v Keni, Indii, Argentině a Maroku, aby se mohly učit. Při tom musí dávat pozor na výmoly nebo na slony. Emotivní dokument Francouze Pascala Plissona o obdivuhodném odhodlání přijde do distribuce 17. dubna.

Nabídku českých kin momentálně dočasně rozšiřuje Febiofest, který do 28. března probíhá v Praze a poté zamíří do regionů. Milovníci balkánské kinematografie by si měli na začátku dubna udělat výlet do Vsetína, kde 4. 4. v kině Vatra začíná Vsetínský filmový maraton. Největší přehlídka balkánského filmu v České republice každoročně mapuje kinematografii jedné konkrétní země, letos volba padla na Černou horu. Zapomenout nesmíme ani na oblíbenou přehlídku 70mm filmů KRRR!, která se uskuteční tradičně v Krnově od 11. do 13. dubna 2014.

 

 

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře