text

Čtyři obdivuhodní školáci v dokumentu oceněném Césarem došli až do českých kin

Přidáno: 12.04.2014 | Přidal: Administratorka

Letošním vítězem prestižní sošky César za nejlepší dokument se stal film, který od 17. dubna můžete zhlédnout i v českých kinech.

 

Cesta do školyCesta do školy

Film, díky němuž si můžete uvědomit, že ne všechny děti chodí do školy nerady. Cesta do školy dokazuje, že některé naopak do školy chodit chtějí tak moc, že kvůli ní urazí několik kilometrů. Třeba i pěšky nebezpečnou africkou savanou, přes marocké či argentinské hory nebo na improvizovaném invalidním vozíku prašnými indickými cestami. Právě každodenní malou odyseu čtyř z nich Cesta do školy sleduje.

"Pro většinu dětí, které znám, je škola otravnou povinností. Když jsem viděla dokument Pascala Plissona, zastyděla jsem se za všechny ty děti, pro něž je vzdělání tak samozřejmé a jejich budoucnost tak bezproblémová. Kolik z nich by dokázalo šlapat denně kilometry a kilometry do školy, a kolik z nich by to činilo nejen dobrovolně, ale i s nadšením? Protože by věděli, že bez vzdělání dopadnou jako jejich rodiče, že je nečeká žádná budoucnost. Je nutné občas konfrontovat náš bezpečný a pohodlný svět s tím druhým, " svěřila se svým zážitkem z nového filmu AČFK programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Ještě než zatlačíte slzy dojetí z filmu, který se s úspěchem promítal i na festivalu v Locarnu, můžete se ve dnech 11. až 13. dubna nechat uhranout velikostí plátna na přehlídce 70mm filmů KRRR! Ojedinělá akce v krnovském kině Mír 70 už podeváté oživí největší používaný obrazový formát v dějinách kinematografie. Letos prostřednictvím titulů Chitty Chitty Bang Bang, Hamlet, Pád říše římské, Indiana Jones a Poslední křížová výprava nebo Ryanova dcera od klasika filmové epiky Davida Leana.

O dva dny později, tedy 15. 4., začíná v Olomouci již 49. soutěžní festival populárně-vědeckého filmu AFO. Akce, která představuje vědu jako atraktivní, dynamický a rozmanitý svět, trvá až do 20. dubna. Počet projekcí a programových bloků letos dosáhl rekordního čísla 150!

 

 

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Komentáře