text

Vernisáž Práce

Přidáno: 18.06.2014 | Přidal: Administratorka

Vystavujúci umelci: Jeremy Hutchison, Vendula Chalánková, Anetta Mona Chişa a Lucia Tkáčová, Petra Pětiletá, Jiří Skála, Ludmila Smejkalová, skupina Cancel a Jako doma                         v piatok 20. júna 2014 o 18:00 hod.                                                                                                                                                                                                                                        /GCM, Ventúrska 9, 2. posch., Bratislava/                                                                                                                                                                                                                                    Trvanie výstavy: 21.06.2014 - 20.09.2014

 

 

PrácePráce

Práce údajně šlechtí a na tom, že bez práce nejsou koláče, se shodnou mentoři kapitalističtí i socialističtí. Díla shromážděná na výstavě nazvané Práce však zpochybňují jednoznačně pozitivní zobrazení této lidské aktivity. Problematizují předpoklad, že práce představuje hodnotu sama o sobě, poukazují na zotročující vliv dřiny v montovnách třetího světa, reagují na důsledky ekonomické krize i na zhroucení sociálních jistot spojených s procesem transformace socialistického hospodářství a zároveň tematizují tenkou hranici mezi prací a volnočasovou aktivitou.
„Mně přijdou nejdůležitější láska a práce," říká Vendula Chalánková v jednom ze svých autobiograficky laděných komiksů. „Ale o lásce nic nevíš a do práce jsi nikdy nechodila," glosuje to v komiksu její přítel. Problematické uplatnění umělců na trhu práce představuje leitmotiv typický pro „kariérní postup" mnohých absolventů českých a slovenských vysokých uměleckých škol: uměním se neuživí, a tak to zkoušejí, jak se dá.
Díla na výstavě obrací naši pozornost k trhu práce a problematice nezaměstnanosti. Takový je například záměr projektu Anetty Mony Chi ş y a Lucii Tkáčové s názvem When Labour Becomes Form (2007). Autorky uveřejnily inzerát, jehož prostřednictvím hledaly starší nezaměstnanou ženu, která by uháčkovala ubrus s motivem grafu sledujícího vývoj nezaměstnanosti v závislosti na věku a pohlaví. Z grafu přitom vyplývalo, že oslovené ženy spadají do kategorie nejvíc postižené nezaměstnaností.
Ohrožením pracovních míst se zabývá i laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Jiří Skála v sérii fotografií nazvané Dvě skupiny předmětů (2006-7). Snímky vytvořili na Skálův popud zaměstnanci krachující továrny, kteří od firmy ve finanční tísni odkoupili stroje, na nichž v minulosti pracovali.
Peripetie se sháněním práce tvoří rovněž jádro performance skupiny Cancel. Speciálně pro galerii Cypriana Majerníka připravila skupina originální projekt ve spolupráci s kuchařkami bez domova ze sdružení Jako doma.
Odvrácenou tvář práce přibližuje také sbírka nefunkčních předmětů z projektu ERR britského umělce Jeremyho Hutchisona. Dýmku bez dutiny na tabák, dámskou botu s extra podpatkem trčícím proti noze nebo sluneční brýle, které si nelze nasadit na nos, si umělec spolu s dalšími objekty objednal od dodavatelů z továren v Číně, Indii, Pákistánu, Turecku i Polsku s tím, že po
dělnících požadoval, aby konkrétní produkt vyrobili s libovolnou vadou. Volba a provedení této vady přitom byla záměrně ponechána na samotných dělnících. Výsledkem je sociálně kritický projekt, poukazující na odlidštěný proces současné masové produkce spotřebního zboží, jehož jednotlivé fáze bývají obvykle konečnému spotřebiteli skryty.
Kurátorka výstavy Zuzana Štefková k tomu dodává: „V době, kdy je v České republice více než půl milionu nezaměstnaných a ti, kteří práci mají, si mnohdy nejsou jistí, zda si ji udrží, určuje téma práce nejen obsah předvolebních kampaní, ale inspiruje také kritické umělecké projekty."
Na vernisáži sa o 18:45 uskutoční performance skupiny Cancel a Jako doma.


Vernisáž : dňa 20. júna 2014 o 18:00 hod.
Výstava potr vá do 20. 9. 2014
Galéria Cypriána Majerníka
Zichyho palác, Ventúrska 9, 2. posch., Bratislava
Otvorené: utorok - sobota: 14:00 - 18:00 hod.

 

 

Vytlačit Oblíbené Poslat Facebook Digg it Delicious Vybrali.sme

Související články

Leona Lewis a svetová spolupráca

Komentáře